GÜNDEM

İngiltere artık Almanya’nın en büyük ticaret ortaklarından birisi değil

Alman istatistiklerine göre, İngiltere’nin bu yıl sonuna kadar Almanya’nın en büyük 10 ticaret ortağı listesinden çıkması bekleniyor.

Birleşik Krallık, 2016 yılında Almanya’nın en önemli 5. ticaret ortağıydı. Ancak Brexit ile geçen yıl 9. sıraya geriledi. Ülkenin şimdi ise iki sıra daha düşmesi bekleniyor çünkü İngiltere, Avrupa Birliği’nden (AB) çıktığında beri, ticareti çetrefilli hale getiren gümrük kontrolleri ile mücadele ediyor. Alman şirketleri, İngiliz tedarikçileri yerine AB tedarikçilerinden mal tedarik etme eğilimini ise artırıyor. 

1950’den beri Almanya’nın ilk 10 ticaret ortağı arasında yer alan İngiltere’nin Brexit’le ilgili engeller sebebiyle 2021’in sonunda 11. sıraya düşmesi bekleniyor. Öyle ki Federal İstatistik Ofisi’nden alınan verilere göre, Almanlar 2021’in ilk altı ayında İngiliz mallarına 13,8 milyar sterlin ile önceki yıllara göre yaklaşık yüzde 11 daha az harcama yaptı.

İngiliz tedarikçilerin en fazla kayıp yaşadığı iki sektör, ithalatın sırasıyla yüzde 80 ve yüzde 50 oranında düştüğü tarım ve ilaç sektörü oldu. Buna rağmen, İngiltere hala Almanya’dan mal tedarik etmeye devam ediyor. Ülkenin bu yılın ilk altı ayında ithalatı yüzde 2,6 artarak 32,1 milyar dolara ulaştı.

Almanya’daki İngiliz Ticaret Odası Başkanı Michael Schmidt, yeni ticari kurallar nedeniyle, mallarını AB dışında satmaya alışkın olmayan küçük İngiliz şirketlerin, Alman şirketlerinden daha fazla etkileneceğini söyledi. Michael Schmidt, “Birçok küçük İngiliz firması için Brexit, en önemli ihracat pazarlarına erişimi kaybetmek anlamına geliyordu. Bu da Almanya’nın İngiltere’den yaptığı ithalatın şu anda neden düşüşte olduğunu ortaya koyuyor.” dedi.

Kiel merkezli Dünya Ekonomisi Enstitüsü’nün Başkanı Gabriel Felbermayr ise “Brexit’in bir sonucu olarak İngiltere dış ticaretteki önemini kaybediyor ve bunlar muhtemelen kalıcı etkiler olacak.” dedi.

Ülkenin Uluslararası Ticaret Bakanlığı ise konu hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu