GÜNDEM

İklim değişikliği tarım sektörünü etkiliyor

Yeni bir araştırmaya göre, iklim krizi nedeniyle kahve, kaju ve avokado yetiştirmeye uygun bölgeler önemli ölçüde azalacak.

İklim krizi, dünyayı birçok alanda olumsuz etkilediği gibi tarım sektörüne de zarar verecek. Öyle ki birçok mahsulü yetiştirmek büyük ölçüde imkansız hale gelecek. Brezilya, Endonezya, Vietnam ve Kolombiya’daki önemli kahve bölgelerinin tümü, 2050 yılına kadar yaklaşık %50 oranında azalacak. Kaju ve avokado için uygun alanlar artacak, ancak çoğu mevcut üretim alanlarından uzakta olacak.

Kahve, dünyanın en önemli ürünlerinden biridir ve yalnızca temel içecek olarak değil, milyonlarca küçük çiftçinin de geçim kaynağıdır. İklim değişikliğinin kahveye yönelik tehdidi son yıllarda öne çıkmış olsa da yükselen sıcaklıkların avokado ve kajuların yetiştirilmesini de etkileyeceği ortaya çıktı.

Yapılan araştırmada, Brezilya’nın kahve için en uygun bölgelerinde %76’lık bir azalma olacağı saptandı. Kolombiya’da ise bu alanlar yaklaşık %63 küçülecek. Bununla birlikte, Hindistan’da kaju yetiştirmeye uygun alanlar azalacak. Bir başka büyük üretici olan Peru, aynı iklim modeli altında uygun alanlarının yaklaşık yarısını kaybedecek.

Artan kuraklık seviyeleri ve yoğun sağanaklar da çiftçiler için olumsuz bir tablo çiziyor. Değişen sıcaklıklar, bu mahsullerin mevcut yetiştiricileri için kötü haber gibi görünse de üreticilerin iklim değişikliğini hafifletebilecek bazı aktif adımlar atması gerekiyor.

Bilim insanları avokadonun şu anda yetiştirildiği bazı bölgelerde avokadonun genetik değişkenliğinin kullanılmasının yardımcı olabileceğini söyledi. Ayrıca üreticilerin aşırı hava koşullarından kaynaklanan stresi azaltmak için biyo-uyarıcıların ve nanoteknoloji tabanlı ürünlerin kullanımı gibi yerel uyarlamalar ve yeni yönetim alternatiflerine de yönelebileceklerini belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu