Teknoloji

IBM, Mayflower otonom gemi projesine yeniden başlıyor

Atlantik Okyanusu’ndaki yolculuğunun ilk denemesinde başarısız olan yapay zeka destekli mürettebatsız gemi okyanusa geri döndü.

Mayflower Otonom Gemi projesi, IBM’in projedeki teknoloji ve bilim ortağı olan deniz araştırma kuruluşu ProMare tarafından yönetiliyor. Şimdi ise IBM’in AI yazılımı tarafından desteklenen otonom gemisi, engebeli sularda bir ay sürecek bir gezi için yola çıktı. Ancak robot gemi, projenin arkasındaki deniz araştırmalarını teşvik eden Promare’ye göre küçük bir mekanik sorun yaşadı. Araştırmacılar, geminin rotasını tersine çevirmesi için sinyal veren bir yazılım güncellemesi yayınladı. Bu nedenle gemi, komutlara uyarak kıyıya yanaştı. Ancak Mayflower Otonom Gemi projesinin baş direktörü Brett Phaneuf, organizatörlerin hızla başka bir yolculuk planlamaya başladıklarını söyleyerek bir aksilik yaşadıklarını, ancak çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

İnsanların denizleri incelemesi riskli ve pahalıdır. Oşinografi için genellikle uzak yerlerde haftalarca süren insan yaşamını ve karadan uzaktaki faaliyetleri uzun süreler boyunca sürdürmek için inşa edilmiş pahalı gemiler gerekir. ProMare, tıpkı şirketlerin karada ve uzayda başarmaya çalıştıkları gibi, şirketlerin denizde otonom taşımacılık yapmalarına yardımcı olabileceği umuduyla bu çabaya 1 milyon dolarlık bir yatırım yaptı.

Diğer taraftan, dldukça büyük bir otonom gemiyi insan olmadan çalıştırmak basit bir iş değil. Buradaki başarı faktörü ise okyanusun ani fırtınalar, aşırı sıcaklık, hızlı dalgalar, sürüklenen enkaz, devasa vahşi yaşam ve benzeri olabilecek her şeye dayanma yeteneğidir. Tüm bunların ışığında araştırmacılar, karadan binlerce mil uzaktaki bir gemiyi uzaktan kontrol etmenin neredeyse imkansız olduğunu söylüyor çünkü bir sorun çıkarsa, gemide onu düzeltmek için kimse bulunmuyor.

Fakat araştırmacılar yakın zamanda, gemiyi daha kısa bir yolculuk için okyanusa geri gönderdiler. Bu sefer, öngörülemeyen bir şey olduğunda, mürettebatın gemiye daha erken katılabileceği İngiltere çevresindeki sularda bulunması uygun görüldü. “AI kaptanı” tarafından yönetilen araştırmacılar, geminin okyanus hakkındaki verileri toplayabileceğini umuyor. Bu sayede para tasarrufu sağlanabileceği düşünülüyor.

Su üzerinde seyahat etmek için rüzgar türbinleri, dizel ve güneş enerjisinin bir kombinasyonunu kullanan 49 metrelik gemi, ilk Amerikan yolculuğuna çıkmadan önce iki yıldan fazla bir süredir geliştirilme aşamasındaydı. Transatlantik sefer girişimi sırasında, geminin ortalama hızı yavaşlamaya başladı ve araştırmacılar, jeneratörün mekanik hasar gördüğünü düşündü. Hasarı gidermek yaklaşık dört ay sürdü ve sonunda sorunun geminin jeneratörü ve egzoz sistemindeki bir sızıntıdan kaynaklandığını tespit edildi.

Güneşten enerji çekmek için güneş panelleri kullanılan gemide, bulutlu koşullarda yerleşik bir jeneratör otomatik olarak devreye giriyor. Ancak bir durum özetine göre, bir şey jeneratörün üzerindeki metal bir parçanın kırılmasına neden olarak gemiyi yalnızca güneş enerjisi kullanmaya zorladı. Bu da sert denizlerde ve kötü hava koşullarındaki yolculukları tamamlamak için yeterli değildi. Raporda, mühendislerin jeneratörü değiştirdiği ve sorunun tekrarlanmasını önlemek için metal parçayı yeniden tasarladığı belirtiliyor.

Yapay zeka destekli Mayflower, 2022 baharında başka bir transatlantik geçiş yapmadan önce muhtemelen önümüzdeki birkaç ayı Avrupa’daki denemelerde geçirecek. Başlangıçta, birkaç Doğu ABD limanında mola vermesi planlanan yolculuğun ne zaman gerçekleşeceği henüz belli değil.

Mayflower gemisi, yaban hayatı veya diğer tekneler gibi potansiyel tehlikeleri tespit etmek ve önlemek için altı AI kameraya ve düzinelerce başka sensöre sahip. IBM bir blog yazısında, kaptan yazılımının bir engelin boyutuna, yönüne, hava durumuna ve mevcut güç kaynağına dayalı kararlar vermek için oluşturulduğunu söyledi. ProMare ise gemideki işlem gücünü artırmak ve bazı sınır bilişim cihazlarını yükseltmek için geminin kapalı kalma süresini kullandı.

Bu yılın ilerleyen günlerinde IBM, kış boyunca İngiltere kıyılarında seyir halindeyken insanların okyanus aracının neler yaptığını görmeleri için kameraları ve veri akışlarını açmayı planlıyor. Phaneuf, Mayflower’ın yakın gelecekte dünya okyanuslarında güvenle dolaşacağı konusunda her zamankinden daha fazla emin olduklarını söylüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu