GÜNDEM

Huawei, otomobil çipleri için ABD’den onay aldı

ABD’li yetkililer, Huawei’nin büyüyen otomobil işi için çip satın alma yollarını açtı. Yüz milyonlarca dolar değerindeki satış lisanslarını onayladı.

Çinli telekomünikasyon ekipmanı üreticisi Huawei, ağ donanımı ve akıllı telefon işlerinde kullanılan çiplerin ve diğer bileşenlerin satışı konusunda Trump yönetimi tarafından kısıtlanmıştı. Biden yönetimi de çip satma lisanslarını reddederek Huawei’nin ihracatındaki katı çizgiyi güçlendirdi. Ancak son haftalarda ve aylarda ABD hükümetinin, video ekranları ve sensörler gibi bileşenler için üreticilere, Huawei’ye çip satma yetkisi veren lisansları onayladığı söylendi. 

Lisans onayları, Huawei’nin odağını, ABD ticaret yasaklarında daha az duyarlı olan ürünlere yönlendirmesiyle geldi. Otomatik çipler de genellikle karmaşık olarak kabul edilmeyen ve lisans onayı çıtasını düşüren bileşenler arasında yer alıyor. Konuya yakın bir kişi, hükümetin 5G kapasiteli başka bileşenlere sahip olabilecek araçlara da çipler için lisans verdiğini söyledi.

Bir ABD Ticaret Bakanlığı sözcüsü ise otomotiv lisansları hakkındaki soruyu yanıtladı. Sözcü, ABD ulusal güvenliğine ve dış politika çıkarlarına zarar verebilecek faaliyetler için hükümetin ürünlere, yazılımlara veya teknolojiye erişimini kısıtlayan lisans politikalarını sürekli olarak uygulamaya devam ettiğini söyledi.

Lisanslar hakkında yorum yapmayı tercih etmeyen bir Huawei sözcüsü de “Kendimizi akıllı bağlantılı araçlar için yeni bir bileşen sağlayıcısı olarak konumlandırıyoruz ve amacımız otomobil OEM’lerinin (üreticilerinin) daha iyi araçlar üretmesine yardımcı olmak.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu