GÜNDEM

Güney Kore, AI destekli yüz tanımayla pandemiye meydan okuyacak

Yetkililer, yapay zeka destekli sistemi kullanmak için bir sağlık merkezinde yaklaşık 10 personelden oluşan bir ekip kurulacağını söyledi.

Güney Kore, COVID-19 bulaşmış kişileri izlemek için yapay zeka (AI) destekli bir yüz tanıma sistemini test edecek. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir habere göre pilot proje, gelecek yıl Ocak ayında ülkenin başkenti Seul ile Incheon arasında bir şehir olan Bucheon’da başlayacak. Proje sistemi, koronavirüs bulaşmış kişilerin hareketlerini izlemek için yapay zeka, yüz tanıma ve binlerce CCTV kamerasından alınan görüntüleri analiz edecek ve COVID-19 hastalarının yanı sıra, yakın temaslılarının hareketlerini de takip edecek.

Sistemin 800.000’den fazla nüfusa sahip bir şehirde çalışan izleme ekipleri üzerindeki yükü azaltacağı ve çalışanların daha verimli ve doğru bir şekilde çalışabilmesine yardımcı olacağı belirtildi. Sistem aynı anda 10 kişiyi beş ila on dakika içinde takip edebildiğinden, manuel çalışmayla izlenen kişi başına geçen süreyi de azaltabilir. Öyle ki Bucheon Belediye Başkanı Jang Deog-cheon, yüz tanıma teknolojisinin daha hızlı izleme sağlayacağını söyledi.

Projenin ayrıca, izleme ekiplerinin faaliyetleri ve nerede oldukları konusunda her zaman doğruyu söylemeyen COVID-19 hastalarının ifadelerine güvenmek zorunda kalmadan doğru sonuçlar almak için tasarlandığı da vurgulandı. Bilim ve BİT Bakanlığı, projeyi ulusal düzeyde genişletmek için herhangi bir mevcut planın olmadığını da belirtti. Sistemin amacının, izleyicilerin şu anda yürütmek zorunda olduğu bazı el emeğini dijitalleştirmek olduğunu söyledi.

Ayrıca Güney Kore’de diğer kişisel bilgilerin yanı sıra kredi kartı kayıtları, cep telefonu konumu ve CCTV görüntülerini toplayan ve genellikle 24 saatlik bir vardiyayla çalışan epidemiyolojik araştırmacılara dayanan yüksek teknolojili bir kişi izleme sistem kullanılıyor. Mevcut izleme yöntemleri için geniş halk desteği olsa da insan hakları savunucuları ve bazı Güney Koreli yasa koyucular, hükümetin bu tür verileri pandeminin ihtiyaçlarının çok ötesinde tutacağı ve kullanacağı konusundaki endişelerini de dile getirdi.

Bucheon yetkilisi ise sistemin herkesin yüzüne bir mozaik yerleştirdiği için gizlilik endişesi olmadığını açıkladı. Aynı zamanda yetkililer sistemin, onaylanmış hastayı Bulaşıcı Hastalık Kontrol ve Önleme Yasasına göre izlediği için gizlilik ihlali ya da veri sızıntısı olmayacağını aktardı. Ayrıca belirli kurallara göre hastaların yüz tanıma takibinin kullanılması için onay verilmesi gerektiğini söyleyen yetkililer, ancak izin vermeseler bile sistemin onları siluetlerini ve kıyafetlerini kullanarak takip edebileceğini de söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu