GÜNDEM

Güneş enerjili soğutma kamyonları, dizel motorlardan kaynaklanan kirliliği azaltacak

Güneş enerjisi ve pil gücü sistemleri sağlayıcısının güneş panelli çatılı soğutma kamyonları donatarak geliştirdiği 1.000 treyler, yiyecekleri serin tutarken emisyonları da azaltacak.

Tonlarca gıda, marketlere ve yerel bölgelere taşınırken normalde dizel yakıtla soğutuluyor. Rölantide çalışan dizel kamyonetler ise atmosfere 22 kilodan fazla karbondioksit salarken her saat yaklaşık 3,78 litre yakıt yakıyor.

Filo pazarına basit, sürdürülebilir elektrifikasyon çözümleri sağlayan XL Fleet, tam elektrikli Taşıma Soğutma Üniteleri (eTRU’lar) geliştiren güneş enerjisi ve pil gücü sistemleri sağlayıcısı eNow ile yeni bir anlaşma ve yatırım yaptığını duyurdu. XL Fleet bu anlaşma ile şirketlerin ve filolarının çevreci hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olurken işletme maliyetlerini düşürmelerini amaçlıyor.

Anlaşma şartlarına göre XL Fleet, eNow’un yeni elektrikli frigorifik treyler çözümlerinin ilk 1.000 adedi için pil ve güç elektroniği sistemleri tedarik edecek. eNow’un güneş enerjisi sistemleri, aracın üst kısmına yerleştirilen güneş modülleri sayesinde güneş enerjisini kullanıyor. Modüller daha sonra enerjiyi asansör kapıları, kabin içi klima, soğutma ve aydınlatma için kullanılan yardımcı pillerde depoluyor. Römorkun çatısına monte edilen güneş panelleri, rölantide veya römorkun yüklenmesi ve boşaltılması sırasında akülerin ve güç sistemlerinin şarj edilmesi için kullanılacak.

ABD’de yılda yaklaşık 50 bin yeni dizel motorlu frigorifik treyler satılıyor ve XL Fleet’in eNow ile ortaklığı, tamamen sürdürülebilir bir elektrikli çözümü hızlandırıyor. XL Fleet ve eNow, özellikle 8. sınıf treylerlerde zemin altına kurulacak ve şarjlar arasında yaklaşık 12 saat veya daha fazla çalışma süresi sağlayan entegre bir lityum iyon pil ve güç elektroniği teknolojisi olmak üzere sistemin tasarımı ve geliştirilmesinde iş birliği yapıyor. Sistem, Kuzey Amerika’da yıl boyunca çalışmayı sürdürmesi için bir termal yönetim sistemi ile donatılacak. Teslimatın 2022’nin ilk yarısında yapılması bekleniyor.

Yeni ortaklık hakkında XL Fleet CEO’su Dimitri Kazarinoff, “Bu heyecan verici yeni nesil elektrikli frigorifik treyler teklifinin kritik mühendislik unsurları üzerinde bir süredir eNow ile iş birliği yapıyoruz. Ekibin teknolojisi, yaratıcılığı ve sürdürülebilirlik konusundaki ortak tutkusundan heyecan duyuyoruz.” dedi.

eNow Başkanı ve CEO’su Jeff Flath ise “Bu ortaklık, ulaşım endüstrisinin enerji ve frigorifik taşımacılık hakkındaki düşüncelerini değiştirecek ve filolar için önemli bir dizel yakıt tüketimi ve emisyon kaynağını ortadan kaldıracak.” söyleminde bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu