GÜNDEM

Google, ofise dönüş tarihini erteledi

Omicron varyantının hızla yayılması, Google’ın ofise dönüş politikasını 10 Ocak’a kadar ertelemesine neden oldu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘endişe verici tür’ olarak sınıflandırdığı Omicron varyantının hızla yayılması nedeniyle şirketler, uzaktan çalışma politikalarına devam etmek istiyor. Teknoloji devi Google da ofis ortamında 3 günlük bir hibrit modeli başlatmayı umuyordu. Ancak ortaya çıkan yeni varyantlar ve artan COVID-19 vakaları nedeniyle şirket, ofise dönüş politikasını 10 Ocak’a kadar erteledi. Şirket yaptığı açıklamada, pandemi devam ederken çalışanlarına daha fazla esneklik sağlamak istediğini belirtti. İşe dönüşleri geciktirmenin yanı sıra Google, personellerine motivasyon amacıyla yıl sonuna kadar tatil imkanı da sağlayacak.

Gecikmeler, COVID-19’un yeni keşfedilen Omicron varyantı üzerindeki endişelerin artmasıyla ortaya çıkıyor. Varyant hakkında yeterli bilgi olmasa da bazı uzmanlar, önceki COVID-19 varyantlarından daha bulaşıcı ve aşılara karşı daha dirençli olabileceğinden endişe ediyor.

Google CEO’su Sundar Pichai, dünyanın birçok yerinde COVID-19 pandemisinin neden olduğu belirsizliğe atıfta bulunarak, gönüllü olarak ofise dönüş politikasını gelecek yılın Ocak ayına kadar uzatıklarını söyledi. Pichai, aynı zamanda şirketin 10 Ocak tarihinden itibaren farklı ülke ve konumlarda bulunan çalışanlarına, evden çalışma koşulları hakkında en az 30 gün önceden bilgilendirme yapılacağını da belirtti. Öyle ki Google, devlet sağlık uzmanlarının tavsiyelerine göre çeşitli konumlarda bulunan çalışanları için COVID-19 ile ilgili iş yeri politikalarını sürekli olarak düzenliyor.

Google, daha önce ofise dönüş politikasını Eylül’den Ekim ayına ertelemişti. Aynı zamanda pandemi nedeniyle çalışanlarından evden çalışmalarını isteyen ilk şirketlerden biri olan teknoloji devinin, ABD ofislerinin %90’ı açık ve çalışanlarının yaklaşık %40’ı ofise gönüllü olarak geri dönmüştü.

Bununla birlikte Amazon, Facebook ve Apple dahil olmak üzere diğer birçok teknoloji şirketi de ofise dönüş planlarını yeniden değerlendiriyor. Öyle ki Apple da ofise dönüş tarihini Ocak’tan 1 Şubat’a erteledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu