GÜNDEM

Google, harita hizmeti Waze’i harita ürünleri ekipleriyle birleştirecek

Google, Haritalar ürünü ve Google’ın 2013 yılında satın aldığı bir harita hizmeti olan Waze üzerinde çalışan ekipleri birleştirmeyi planlıyor.

Google, tüm süreçleri birleştirmek amacıyla harita hizmeti Waze ve Google Haritalar gibi ürünler üzerinde çalışan ekipleri 9 Aralık’tan itibaren birleştireceğini söyledi. Şirketin, Alphabet Inc’e ait şirketin 2013 yılında 1 milyar dolara satın aldığı Waze’i Google Haritalar, Google Earth ve Sokak Görünümü’nü içeren gerçek dünya haritalama ürünleri portföyü olan Google Geo’ya entegre edeceği belirtildi.

Google, Waze CEO’su Neha Parikh’in bir geçiş döneminin ardından şirketten ayrılacağını belirterek, Waze’in dünya çapında aylık yaklaşık 151 milyon aktif kullanıcısı olan bağımsız bir uygulama olmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi. Arama devi, Waze ekibini Geo’nun gerçek dünya haritalama ürünleri portföyüne dahil ederek, ekiplerin daha da artan teknik iş birliğinden yararlanacağını vurguladı.

Waze’in 500 çalışandan oluşan ekibi, artık Haritalar, Dünya ve Sokak Görünümü’nü denetleyen Google’ın Geo organizasyonuna bağlı olacak. Waze’in şu anki CEO’su Neha Parikh görevinden ayrılacak. Google, Waze’i bağımsız bir hizmet olarak tutmayı planladığını söyledi. Waze, hız kameralarının konumları, polis arabaları ve trafik kazaları gibi yol bilgilerinin kitle kaynak kullanımıyla tanınıyor. Google ayrıca, yeniden yapılanmanın bir parçası olarak herhangi bir işten çıkarma beklemediğini dile getirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu