GÜNDEM

Giyilebilir ‘Fresh Air Clip’ cihazı COVID-19’u tespit ediyor

Yeni geliştirilen giyilebilir bir cihaz, kullanıcısının COVID-19’a yakalandığına dair erken uyarı verebiliyor.

COVID-19’un bulaşması öncelikle, insanların öksürürken, hapşırırken, konuşurken veya nefes alırken dışarı attığı “virüs yüklü aerosolleri ve solunum damlacıklarını” soluduklarında meydana gelir. Araştırmacılar, kapalı ortamlarda havayı aktif olarak örnekleyen cihazlar kullanıyor olsa da bu monitörler genellikle büyük, maliyetli ve taşınabilirliği zordur. Ayrıca onlara güç sağlamak için elektriğe de ihtiyaç duyar.

Yale araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir giyilebilir cihaz ise virüs seviyelerinin enfeksiyona neden olmak için gereken tahmini miktarın “çok altında” olsa bile, kullanıcıların COVID-19 virüsü taşıdığını tespit edebilecek. Giyilebilir cihaz ayrıca bir güç kaynağı gerektirmeyen küçük, hafif ve ucuz maliyetli bir ürün.

Cihazın yaratıcısı ve epidemiyoloji yardımcı doçenti Krystal Godri Pollitt, ‘Fresh Air Clip’in virüsün daha fazla bulaşmasını önlemeye yardımcı olacağını söyledi. Aynı zamanda Pollitt, bu cihazla tahmini SARS-CoV-2 bulaşıcı dozunun çok altında olan düşük virüs seviyelerini tespit edebileceklerini belirtti. Fresh Air Clip’in virüse maruz kalındığını erkenden belirlemeye hizmet edeceğini ve insanları test edilmeleri veya karantinaya alınmaları konusunda uyaracağını da ekledi.

Araştırma için polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) protokolü kullanılarak polidimetilsiloksan (PDMS) numune alıcısında virüsü tespit edilen çalışmada, cihazın havadaki virüs konsantrasyonlarını güvenilir bir şekilde tahmin etmek için kullanılabileceği ortaya çıktı. Pasif bir hava örnekleyici olan cihaz, bir polidimetilsiloksan (PDMS) yüzeyinde biriken virüslü aerosolleri yakalamakta başarı gösterdi.

Araştırmacılar sonrasında daha fazla test için cihazı 62 gönüllü üzerinde denedi. Gönüllü denekler 5 gün boyunca cihazı kullandılar ve cihazın PCR analizinin 5’inde SARS-CoV-2 RNA’sına rastlandı. Araştırmacılar bu bulgular ışığında, insanların virüse ne zaman maruz kaldığını taramaya ve değerlendirmeye yardımcı olmak için bu cihazı kullanılabileceklerini belirttiler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu