GÜNDEM

Gaz sensörü, ağız kokusunu analiz ederek hastalıkları teşhis edebiliyor

Güney Koreli bir araştırma ekibi, ağız kokusunu analiz ederek hastalığı teşhis edebilen bir gaz sensörü platformu geliştirdi.

Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü ve Samsung İleri Teknoloji Enstitüsü’nden ortak bir araştırma ekibi, ekshalasyonda hastalığı gerçek zamanlı olarak izlemek için biyobelirteç gazı seçici olarak tespit eden bir platform geliştirdi.

Platform, geniş bir spesifik yüzey alanına sahip bir metalik oksit nano parçacık ile ağız kokusu hastalarında yüksek yoğunlukta olan hidrojen sülfüre karşı yüksek reaktiviteye sahip sodyum ve platin katalizörleri karıştırarak hastalığı algılayabildi. Araştırma ekibi, gaz sensörünün milyonda 1 parça (ppm) hidrojen sülfüre 780 kat, etanol gazına 277 kat daha duyarlı olduğunu açıkladı.

Yeni geliştirilen gaz sensörü basınç, sıcaklık ve nem algılama konusunda uzmanlaşmış diğer sensörlerle birleşerek, bireyin sağlığını nefesleri aracılığıyla izleyebilen taşınabilir bir bileşik sensör platformu olarak çalışıyor. Yaklaşık 80 nefes verme analizinden sonra cihaz, yüzde 86,3 doğruluk oranıyla ağız kokusunu doğru bir şekilde tanımladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu