GÜNDEM

Fütüristik Mercedes konsepti aklınızı okuyabilir!

Mercedes, akıllı araç içi zihin kontrol teknolojisini 2021 Münih Otomobil Fuarı’nda sergiledi.

2021 Münih Otomobil Fuarı’nı domine eden Mercedes; EQE lüks sedan, AMG EQS performans sedan ve EQB crossover’ın üretim versiyonlarının yanı sıra, G-Serisi’nin tamamen elektrikli bir versiyonunu tanıtmak için EQG off-road konseptini sundu. Mercedes Vision AVTR (Gelişmiş Araç Dönüşümü) de fuarda yer aldı. 

Alman otomobil üreticisi yeni konsepti, nefeslerini ve kalp atışlarını tanıyarak sürücü ile bağlantı oluşturan “canlı bir organizma” olarak tasarladı. Bu konsepti bir adım öteye taşıyan Mercedes, beyin-bilgisayar arayüzlerini (BCI) Vision AVTR’ye entegre ederek yolcuların arabayı zihinleriyle kontrol etmelerini sağlıyor.

BCI, hayatın günlük bir parçası olmaktan henüz çok uzakta olsa da Mercedes, zihin kontrol teknolojisinin “artık bilim kurgu olmadığını” vurguluyor. Örneğin, engelli kişilerin daha bağımsız olmalarına yardımcı olmak için bu gibi teknolojiler tıbbi araştırmalarda zaten kullanılıyor. Otomobil endüstrisinde ise Mercedes, navigasyonda bir hedef seçme, bir radyo kanalını değiştirme, ortam aydınlatmasını açma veya kapatma gibi otomobil işlevlerinin dokunmatik ekranlar veya hareket kontrolleri yerine zihnin kullanılarak kontrol edilebileceği bir gelecek hayal ediyor. İşte bu teknoloji, Münih Motor Show’da Vision AVTR’nin bir maketinde sunuldu.

Kullanıcının kafasının arkasına takılan bir BCI cihazı, bir dakikalık kalibrasyondan sonra beyin aktivitesini kaydediyor. Gösterimin sağlanması adına ışık noktaları, beyin için görsel uyarıcılar olarak tamamen dijital bir gösterge panosuna yansıtılıyor. Beyin dalgalarını analiz ederek kullanıcının hangi ışık noktalarına odaklandığını algılayabilen cihaz, ön panelde görüntülenen rüzgar üretme, bitki yetiştirme, park yeri seçme veya gündüzden geceye dönüş gibi dijital dünyalarda hedef işlevi etkinleştirebiliyor.

Daimler AG ve Mercedes-Benz AG’nin Satıştan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Britta Seeger, fütüristik konsept için, “Mercedes-Benz, otomobillerde beyin-bilgisayar arayüzü uygulamalarının araştırılması ve geliştirilmesiyle insan ve makinenin birleştirilmesinde başka bir kilometre taşını belirliyor. Örneğin, BCI teknolojisi gelecekte sürüş konforunu daha da artırma potansiyeline sahip. Mercedes-Benz, müşterilerimize en iyi ürün ve hizmet deneyimini sunmak için her zaman akıllı, yenilikçi çözümlere öncülük etmiştir. BCI teknolojisi, konuşma ve dokunmadan tamamen bağımsız çalışarak, araçla sezgisel etkileşim için devrim niteliğinde olanaklar sunıyor.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu