GÜNDEM

Fransa yüzme havuzu tespiti için yapay zeka kullanıyor

Fransız vergi makamları, yapay zekanın bildirilmemiş yüzme havuzlarını tespit ederek 10 milyon avro toplamalarına yardımcı olduğunu söylüyor.

Fransız vergi makamlarının kullandığı Google ve Fransız danışmanlık firması Capgemini tarafından ortak geliştirilen yazılım sayesinde, 20.000’den fazla gizli havuz bulundu ve yaklaşık 10 milyon avro gelir elde edildi. Yazılım, hava görüntülerini kullanarak mülkleri tanımlıyor ve herhangi bir havuzun beyan edilip edilmediğini ve doğru şekilde vergilendirilip vergilendirilmediğini kontrol ediyor. Vergi dairesinin yaptığı açıklamada, bir yıl önce 9 Fransız departmanında bir deney olarak başlatılan çalışmanın 20.356 havuzu ortaya çıkardığını ve ülke genelinde yaygınlaştırılacağı söylendi.

Bununla birlikte Nisan ayında Google-Capgemini yazılımının %30 hata payına sahip olduğu iddia edilmişti. Sadece güneş panellerini yüzme havuzlarıyla karıştırmakla kalmıyor, ağaçların altına veya bir mülkün gölgelerine gizlenmiş vergiye tabi uzantıları da seçemiyordu. Ancak bu teknolojiyi mükemmelleştirmek için testler yapılmaya devam ediyor.

Yüzme havuzları ister yeraltı ister yer üstü olsun, mülkün değerini artırdığı için beyan edilmelidir. Fransa, bu teknolojiyi başlarda bölgesel bazda kullanıyordu ancak şimdi ülke çapında kullanıma sunacak. Kamu Maliyesi Genel Müdürlüğü (DGFiP) de uygulamanın Eylül ayından itibaren Fransa’nın tüm bölgelerinde kademeli olarak yapılacağını söyledi. Aynı zamanda DGFiP’ye göre, bu 10 milyon avronun 5,7 milyon avrosu önceki yıllarda vergi eksikliğini gidermek için 4,1 milyon avrosu da belediyeler için “kalıcı” bir kaynak oluşturan 2022 emlak vergisi kapsamında toplandı.

Sistem ülke genelinde kullanıma sunulduğunda, doğrudan yerel vergilerdeki kazançların 2023’te yaklaşık 40 milyon avroya ulaşacağı tahmin ediliyor. Yerel yönetimler için kısmen tekrarlanacak olan bu yeni kaynaklar, projenin ikinci dağıtım yılından itibaren karlılığını sağlayarak maliyetinin 2021 ile 2023 arasında 24 milyon avro olacağı tahmin ediliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu