GÜNDEM

Fransa restoranlar ve seyahat için aşı kartlarını zorunlu kıldı

Fransa parlamentosu, tüm restoranlar ve yurt içi seyahatler için aşı zorunluluğu getiren bir yasayı onayladı.

Fransa Başkanı Emmanuel Macron ve hükümeti, alınan yeni kararların bulaşların yeniden artmasıyla birlikte halkı, hastaneleri korumak ve yeni karantinalardan kaçınmak için gerekli olduğunu açıkladı. Fransa’da alınan bu yasal önlemler protestolara ve siyasi gerilimlere yol açtı.

Yasa, sağlık sektöründeki tüm çalışanların 15 Eylül’e kadar aşılanmaya başlamasını veya riskin askıya alınmasını şart koşuyor. Ayrıca tüm restoranlara, trenlere, uçaklara ve diğer bazı halka açık mekanlara girmek için bir “sağlık kartı” gerektiriyor. Başlangıçta tüm yetişkinler için geçerli olan yasa, 30 Eylül’den itibaren 12 yaş ve üstü herkes için geçerli olacak.

Taşıma araçlarına geçiş izni almak ya da halka açık yerleri kullanmak isteyen kişilerin tamamen aşı olduklarına, yakın zamanda testlerinin negatif olduğuna veya yakın zamanda virüsü atlattıklarına dair kanıta sunmaları gerekecek. Kağıt veya dijital belgeler bu koşulda geçerli sayılacak. Yasa, diğer ülkelerden gelen aşı belgelerinin nasıl ele alınacağını da özetliyor.

Yaklaşık 160 bin kişi Fransa’da yasalara karşı Cumartesi günü protesto gösterisi yaptı. Yürüyüşe katılanların çoğu “özgürlük” sloganları atarken hükümetin onlara ne yapacaklarını söylememesi gerektiğini ifade ettiler. Fransız Polinezyası’ndaki bir hastaneyi ziyaret eden Macron ise ulusal birlik çağrısında bulundu ve göstericilere “Bana ‘aşı olmak istemiyorum’ dersen ve yarın babana, annene veya kendime virüsü bulaştırırsan özgürlüğünün değeri nedir?” diye sordu. Başkan, protestocuların kendilerini sakin ve saygılı bir şekilde ifade etmekte özgür olduklarını söylerken gösterilerin koronavirüsü ortadan kaldırmayacağını da ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu