GÜNDEM

FDA’dan Alman ev tipi COVID-19 testine acil onay!

Omicron sonucunda artan vakalar sebebiyle ABD ilaç düzenleyicisi, Siemens Healthineers’ın ev tipi COVID-19 testlerine acil kullanım izni verdi.

PCR testleri, laboratuvar teknisyenleri ve sonuçlar için 12 saat ila 5 gün arasında bir geri dönüş süresi gerektiriyor. Hızla artan vakalar ve bu süreç ise evde hızlı test kitini gündeme taşıdı.

ABD ilaç düzenleyicisi, Alman sağlık teknolojisi şirketi Siemens Healthineers’ın evde yaptığı COVID-19 testlerine, artan enfeksiyon vakaları sebebiyle acil kullanım izni verdi. Onay, Walmart Inc, Walgreens Boots Alliance ve CVS Health Corp gibi şirketlerin, ülkede koronavirüsün yeni varyantlarının hızla yayılarak talebin artması nedeniyle evde COVID-19 test kitlerinin satışlarının sınırlı olduğu bir zamanda geldi.

Siemens geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Ocak ayından itibaren kullanıma sunulması beklenen testin 14 yaşından küçük kişilerde veya 2 ila 13 yaş arası çocuklardan, yetişkinler tarafından toplanan numunelerde kendi kendini test etmek için kullanılabileceğini söyledi.

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı (HHS), yetkinin ülkeye ayda on milyonlarca yeni test getirmeyi amaçlayan Biden yönetiminin hızlandırılmış inceleme programı kapsamında verildiğini belirtti. Aynı zamanda ABD hükümeti geçtiğimiz günlerde, Ocak ayından itibaren talep eden vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılmak üzere 500 milyon hızlı COVID-19 testi satın alma planlarını da açıkladı.

Bununla birlikte HHS, Ekim ayında ABD hükümetinin Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ile koordineli olarak ABD pazarına evde testler getirilmesine yardımcı olmak için 70 milyon dolar yatırım yapacağını söyledi. Ayrıca ilaç firması Roche, FDA’nın 14 yaşından küçük çocuklar tarafından kullanılabilecek evde yapılan COVID-19 hızlı testine acil kullanım izni verdiğini de belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu