GÜNDEM

FDA, Pfizer’in ilk COVID-19 hapına acil kullanım onayı verdi

COVID-19 için ilk oral tedavi olan antiviral ilacın tedariki, hapların üretilmesi zaman aldığından bir müddet sınırlı olacak.

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk COVID-19 antiviral hap tedavisine izin verdi. FDA’dan yapılan açıklamada, Pfizer’in Paxlovid adlı oral ilacının, ağır hastalık veya hastaneye yatış riski taşıyan 12 yaş ve üzeri, hafif ila orta şiddetteki COVID-19 hastası çocuklara ve yetişkinlere reçete edileceği belirtildi.

FDA’nın İlaç Değerlendirme ve Araştırma Merkezi direktörü Dr. Patrizia Cavazzoni, kullanım izninin pandemide ileriye doğru büyük bir adım olduğunu söyledi. Aynı zamanda yeni varyantlar ortaya çıktıkça, COVID-19 ile mücadele için yeni bir araç sağlayacağını belirtti. Bununla birlikte, hastalığı şiddetli geçiren ya da ilerleme riski yüksek olan hastalar için antiviral tedaviyi daha erişilebilir kılmayı hedeflediklerini de dile getirdi.

Pfizer hapı aşıların yerine geçmese de hastalık riski yüksek olan insanları hastaneden uzak tutmaya yardımcı olmak için kolayca uygulanan bir tedavi olacak. Uzmanlar, omicron varyantının ABD’de hızla artarken, yeni tedavinin hastaneler üzerindeki yükü hafifletmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

Pfizer CEO’su Albert Bourla yaptığı açıklamada, şirketin ilacı ABD’ye hemen teslim etmeye hazır olduğunu söyledi. Bourla, hastaneye yatışları ve ölümleri önemli ölçüde azalttığı gösterilen ve evde kolaylıkla kullanılabilen bu ilaç sayesinde, COVID-19’un tedavi edilme şeklinin değiştirileceğini belirtti. Ayrıca sağlık ve hastane sistemlerinin karşı karşıya kaldığı önemli baskıları da azaltmaya yardımcı olacağını sözlerine ekledi.

Pfizer, klinik denemelerinin nihai bir analizinin, ilacın yüksek riskli kişilerin hastaneye kaldırılmasını veya Covid’den ölmesini önlemede yüzde 89 oranında etkili olduğunu bulduğunu belirtti. Bu rakamlar, şirketin geçen ayın başlarında yayınladığı ara analizin sonuçlarıyla örtüşüyordu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu