GÜNDEM

FDA bağışıklık sistemi zayıf olanlar için 3. doz aşıyı onayladı

FDA, transplant alıcılarının ve bağışıklığı fazlasıyla düşük kişilerin, delta varyantına karşı bir doz Pfizer veya Moderna aşısı olabileceğini açıkladı.

Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) duyurusu, koronavirüsün ekstra bulaşıcı delta versiyonunun ülkenin çoğuna yayılması ve yeni vakaları, hastane yatışlarını ve ölümleri geçen kıştan bu yana görülmemiş seviyelere çıkarmasının ardından geldi. FDA, organ nakli alıcılarının, belirli kanser hastalarının ve benzer düzeyde bağışıklığı zayıf olan diğer kişilerin, ikinci aşıyı yaptırdıktan en az 28 gün sonra 3. doz Pfizer ve Moderna aşılarını olabileceğini belirledi. Kurum, tek doz Johnson&Johnson aşısı olan bağışıklık sistemi zayıf hastalar için herhangi bir açıklama yapmadı. 

Fransa ve İsrail dahil olmak üzere, diğer bazı ülkelerden de benzer öneriler geldi. Örneğin Fransa, Nisan ayından bu yana bu tür hastaların ikinci aşılarından dört hafta sonra 3. doz aşı olmalarını teşvik ediyor. İsrail ve Almanya da yakın zamanda 3. doz aşıları bu gruptaki hastalar için önermeye başladı.

ABD sağlık yetkilileri, ortalama insanların bağışıklığının herkes için takviye gerektirecek kadar azalıp azalmadığını ve ne zaman azaldığını yakından izlemeye devam ediyor. Ancak şimdilik, aşılar genel nüfus için güçlü koruma sağlamaya devam ediyor. Gelecek hafta bağışıklık sistemi zayıf olan belirli gruplar için 3. doz aşıların resmi olarak uygulanması bekleniyor.

650’den fazla nakil alıcısı üzerinde yapılan yakın tarihli bir çalışmada, iki doz Pfizer veya Moderna aşısı sonrası yarıdan biraz fazla hastada virüsle savaşan antikorlar bulundu. Ancak antikor seviyeleri aşılanmış sağlıklı insanlardan daha azdı. Romatoid artritli ve benzer otoimmün hastalıkları olan kişiler üzerinde yapılan bir başka çalışmada da yalnızca belirli ilaçları kullananların aşı yanıtlarının çok zayıf olduğu tespit edildi.

3. dozun ne kadar işe yaradığına ve organ reddi riskinde artış gibi herhangi bir güvenlik sorununa neden olup olmadığına dair çok az veri bulunuyor. Kanadalı araştırmacılar, transplant alıcılarının 3. doz aldıklarında yüksek düzeyde antikorlara sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu bildirdi. Diğer küçük çalışmalar da benzer şekilde, bazı transplant alıcılarının 3. doza yanıt verdiğini, diğerlerinin ise hala yeterli korumadan yoksun olduğunu saptadı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu