GÜNDEM

Emirates, metaverse’de NFT’ler ve deneyimler başlatacak

Emirates, müşterileri ve çalışanları için yakında metaverse’de NFT’ler ve heyecan verici deneyimler başlatacağını duyurdu.

Dubai merkezli havayolu şirketi Emirates, geçtiğimiz günlerde hem tahsil edilebilir hem de fayda tabanlı NFT’lerin yanı sıra metaverse’de imza marka deneyimleri oluşturacakları projelerini açıkladı. Şirketin çalışmaları devam ediyor ve önümüzdeki aylarda lansman yapılması bekleniyor.

Konuyla ilgili Emirates İcra Kurulu Başkanı Şeyh Ahmed Al Maktoum, Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) sanal varlıklar, yapay zeka ve veri koruma gibi alanlarda pratik politikalar ve düzenleyici çerçeveler tarafından desteklenen net bir vizyona sahip olarak dijital ekonomide çığır açtığını söyledi. Aynı zamanda iş süreçlerini iyileştirmek, müşteri tekliflerini geliştirmek ve çalışanların beceri ve deneyimlerini zenginleştirmek için her zaman ileri teknolojileri benimsediklerini belirtti. Geleceğin dijital dünyadaki fırsatlarından heyecan duyduklarını dile getiren Maktoum, finansal ve kaynak açısından önemli yatırımlar taahhüt ettiklerini de sözlerine ekledi.

Emirates ayrıca, Expo 2020 Dubai sitesindeki Emirates Pavilion’un, havayolunun metaverse, NFT’ler ve Web3 ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere geleceğe odaklı projelerini hayata geçirmek için dünyanın her yerinden yetenekleri bir araya getirerek bir yenilik merkezine dönüştürüleceğini duyurdu. Maktoum, Expo’daki gelecek temalı Emirates Pavilion’un, BAE’nin dijital ekonomi vizyonuyla uyumlu ileri teknoloji gelecek deneyimleri geliştirmek için bir merkez olarak yeniden tasarlanmasının uygun olduğunu söyledi. Bununla birlikte şirket, Emirates’in Web3 stratejisinde endüstri ortaklarıyla ilişki kurmaya ve boru hattı projeleri için yetenek toplamaya devam ediyor. Ayrıca Expo 2020 Dubai sırasındaki Emirates Pavilion’da, ticari havacılığın geleceği temalı deneyimler arasında en popüler cazibe, geleceğin uçak kabinlerinin iç mekanlarını sergileyen sanal gerçeklik yolculuğuydu.

Dijital dünyada deneyimler sunmaya ve müşterilerle etkileşim kurmaya yabancı olmayan Emirates, 5 yıldan uzun bir süre önce emirates.com’da ve Emirates uygulamasında web sanal gerçeklik teknolojisine öncülük ederek, kabin içi deneyimlerinin 3D, 360 derecelik kapsamlı bir görünümünü sundu. Müşteriler, 3D koltuk haritasıyla çevrimiçi olarak check-in yapmadan önce koltuklarını keşfedebilir ve müşteriler, tercih ettikleri koltukları 3D ortamdan rezerve edebilirler. Bu ödüllü teknoloji, harici uygulamalara veya eklentilere ihtiyaç duymadan tüm cihazlarla uyumlu çalışıyor.

Bununla birlikte şirket geçtiğimiz yıl Oculus mağazasında kendi sanal gerçeklik uygulamasını başlatan ilk havayolu şirketi oldu ve kullanıcılara Emirates’in amiral gemisi A380 ve Boeing 777-300ER Gamechanger uçaklarında doğru, gerçek boyutta ve etkileşimli kabin içi deneyimlere öncülük etti. Örneğin, kullanıcılar araç içi dinlenme salonundan eşyaları “alabilir”, duşlu spada duşu “açabilir” veya arkalarındaki özel süit kapılarını kapatabilir ya da kokpiti bile keşfedebilirler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu