GÜNDEM

Elon Musk’a göre robotaksi Airbnb ve Uber’in birleşimi olacak

Musk, en yeni şirket projesi “robotaksi”nin evrensel olarak Uber ve Airbnb gibi çalışacağını belirtti.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, şirketin en yeni projesi olan ‘robotaksi’nin Uber ve Airbnb gibi olacağını söyledi. Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde yapılan yıllık hissedarlar toplantısında açıklama yapan Musk, sistemin tek bir şehir düşünülerek tasarlanmadığını ve evrensel olacağını belirtti.

Aynı zamanda Musk, Tesla’nın Tam Otonom Sürüş (FSD) teknolojisi tam olarak faaliyete geçtiğinde, Tesla sahiplerinin bu teknolojiyi kendileri kullanma veya ihtiyaç duyulmadığında para kazanmak için arabalarını robotaksi filosuna ekleme seçeneğine sahip olacağını dile getirdi. Musk, düzenleyici engellerin konuşlandırılabileceği yeri sınırlayacağını, ancak bunu sağlayacak FSD sisteminin tamamen çalışacağından emin olduğunu da sözlerine ekledi.

Bununla birlikte Tesla’nın otonom araç çağırma rakipleri Cruise ve Waymo, çalışmalarını çevrenin sürekli ve aşırı hassas haritalanmasının, sistemlerinin işlevselliği için anahtar olduğu tek şehirlere odakladılar. Tesla ise sistemin beta sürümünü çalıştıran araçlarının sahiplerinden veri topladı. Musk’a göre, bu özellik devreye girdiğinde 60 milyon km’den fazla yol kat edildi. CEO, bu rakamın 160 milyon km’ye ulaşmasını bekliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu