GÜNDEM

Elektrikli araçlara eşler arası şarj sistemi

Elektrikli araçlar artık eşler arası bir sistem aracılığıyla hareket halindeyken de şarj edilebilecek.

Kansas Üniversitesi Mühendislik Okulu’ndaki araştırmacılar, pilli elektrikli araçlar (BEV) için yolda giderken bir bulutla eşleştirilerek birbirleriyle şarj paylaşabileceği eşler arası bir sistem üzerinde çalışıyor. Bulut tabanlı bu sistem, büyük eyaletler arasında aynı çevredeki iki aracın eşleşmesiyle başlıyor. Eşleşen iki araba, birbirine yakın seyahat ederek bir şarj istasyonunda saatlerce durmaya gerek kalmadan yolda şarjı paylaşabiliyor.

Araştırmacılara göre, araçlar eşler arası BEV şarj planı için iki farklı pille donatılmış olacak. Günümüzün BEV’lerinde yaygın olarak kullanılanlar gibi, bir ana lityum iyon pil ve bilgisayar için kullanılan ikinci bir hızlı şarj pil ile şarj edildiğinde aracın ana aküsünü doldurmuş olacak.

Aynı zamanda araştırma ekibi, yüksek yoğunluklu alanlarda aynı anda birden fazla aracı şarj edebilen mobil şarj istasyonları yerleştirmeyi de düşünüyor. Bununla birlikte, çalışmada önerilen eşler arası sistemin nihai sonucu, BEV’lerin sahipleri için daha fazla kolaylık ve daha az “menzil kaygısı” ve ayrıca daha temiz bir çevre ile sonuçlanacak. Ayrıca mühendisler, simüle edilmiş bir eşler arası sistemde BEV’lerin yeniden şarj gereksinimlerini ve otomobillerin çevresel etkisindeki değişiklikleri ölçmek için gelişmiş bilgisayar modelleme yazılımı da kullandılar.

Çalışmada temel olarak belirli bir otoyolda hareket eden birkaç farklı elektrikli aracın çalıştığı SUMO adlı bir simülatör kullanıldı ve ardından bu mobil şarj veya eşler arası şarj kavramı tanıtıldı. Daha sonra simülasyondaki mobil şarj istasyonlarının sayısı ve arabaların her birinin, eşler arası şarja kıyasla şarj olmadan ne kadar ileri gidebileceği gözlemlendi. Elektrikli araçlar arasında yakıt ikmali gereksinimlerinde önemli bir azalma kaydedildi. Ayrıca yapılan analizde büyük kamyonların mobil şarj istasyonlarının yenilenebilir enerji kullanılarak şarj edildiği varsayıldığında, karbon emisyonunda büyük bir azalma da saptandı.

Araştırmacılar, eşler arası bir şarj altyapısının ilk kurulumunun büyük bir BEV üreticisinden destek gerektireceğini, ancak daha sonra organik olarak genişleyebileceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu