GÜNDEM

Dünyanın ilk 3 trilyon dolarlık şirketi

ABD merkezli teknoloji devi Apple, dünyada 3 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan ilk şirket oldu.

Apple, pandemi döneminde hisselerinde olağanüstü bir yükselişin ardından dünyanın ilk 3 trilyon dolar değerindeki şirketi oldu. Hisseler, kısa bir süreliğine yaklaşık %3 artarak 182.88 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Öyle ki 3 trilyon dolar olması gereken hisse başına 182.85 doları aşarak daha sonra bu seviyeden geri çekildi.

Apple’ın piyasa değeri ilk olarak Ağustos 2018’de 1 trilyon dolar eşiğini geçti ve Ağustos 2020’de 2 trilyon doları aştı. 2021’de ise yaklaşık %35 artış gösteren değerler, şirketin yeni iPhone 13 ve diğer eski modellerine yönelik artan taleple birlikte Apple Music, Apple TV+, iCloud ve popüler App Store gibi abonelik hizmetlerini de artırdı.

Apple’ın Eylül ayında sona eren sonbahar çeyreğinde satışlar yaklaşık %30 artarak 83 milyar dolara ulaştı ve şirkete 191 milyar dolarlık nakit para kazandırdı. Bununla birlikte Apple’ın rakipleri Microsoft, şu anda yaklaşık 2,5 trilyon dolar değerinde piyasa değerine sahipken Google ise 2 trilyon dolar değerinde seyrediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu