GÜNDEM

Dünya dev bir ‘Truva asteroidi’ tarafından takip ediliyor

Araştırmacılar, yakın zamanda keşfedilen 2020 XL 5’in bilinen ikinci Dünya Truva Atı olduğunu açıkladı.

Bilim insanları, Dünya’nın bir “Truva asteroidi ” tarafından takip edildiğini doğruladı. Araştırmacılar, bunun şimdiye kadar Dünya’nın yörüngesinde keşfedilen ikinci nesne olduğunu ve bir öncekinden çok daha umut verici bir örnek olduğunu söyledi. Dahası araştırmacılar, insanların bir gün asteroidi ziyaret edip oraya “insan üsleri” yerleştirebileceğini de açıkladı.

Truva asteroitleri yörüngelerini bir gezegenle paylaşmalarıyla bilinirler. Bunun gibi asteroitler ilk olarak Jüpiter’in etrafında görüldü ve Truva Savaşı’ndaki figürlerin isimlerini aldı. Öncesinde Dünya çevresinde yalnızca bir Truva asteroidi daha görülmüştü. Bilim insanları yeni asteroidi 12 Aralık 2020’de tespit etti. Daha sonra bunun bir Dünya Truva asteroidi olup olmadığını doğrulamak için ekip, nesneyi Arizona’daki Lowell Keşif Teleskopu ve Avrupa Uzay Ajansı’nın Kanarya Adaları’ndaki Tenerife’deki Optik Yer İstasyonu ile birlikte Şili’deki SOAR (Güney Astrofizik Araştırma) Teleskobuyla gözlemledi. Gözlemlerden sonra araştırmacılar, arşivlerdeki verileri Dünya’dan yapılan gözlemlerle birleştirerek bu yörüngeyi detaylandırdılar. Çalışma sonunda nesnenin bir Dünya Truva Atı olduğu onaylandı.

Araştırmacılar, gözlemlerinin asteroidin mevcut yörüngesinde 4.000 yıl daha kalacağını söyledi. Aynı zamanda, asteroidin çoğunlukla karbondan oluşan C-kompleks tipi bir asteroit olduğunu da belirtti. 2020 XL 5 olarak bilinen yeni asteroid, öncekinden daha büyük olmasının yanı sıra daha az yakıt ihtiyacı ile gezebiliyor.

Bilim insanları bu nesnelerin uzay görevleri için ve daha uzak bir gelecekte insan üsleri yerleştirmek veya konumlarından yararlanacak bilimsel donanımlar kurmak için ideal hedefler oluşturabileceklerini dile getirdi. Aynı zamanda Truva asteroitlerinin bize ev sahibi gezegeninin oluşumu hakkında bilgi sağlayabileceğini ve buna karşılık, evrim modellerine kısıtlamalar ekleyerek Güneş Sistemi’nin evrimini daha iyi anlamak için anahtar olabileceğini de söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu