Bilim

Dişleri 2 dakika boyunca fırçalamak yeterli mi?

Bir araştırma, dişleri 3 ila 4 dakika süresince fırçalamanın daha fazla plak çıkararak en iyi sonuçlar sağladığını gösterdi.

Birçok insan dişleri günde 2 kez ve en az 2 dakika boyunca fırçalamak gerektiğini bilir. Ancak dişleri 2 dakika fırçalamanın bile yeterli olmayabileceğine dair bazı kanıtlar var. Bir araştırmaya göre, dişleri 3 ila 4 dakika süresince fırçalamak, mümkün olduğunca daha fazla plak çıkararak en iyi sonuçları veriyor. Peki, bu durumda fırçalama süresini iki katına çıkarmak gerekir mi?

Diş hekimleri, 1970’lerde dişleri 2 dakika boyunca yumuşak kıllı bir diş fırçası ile fırçalamak gerektiğini önermeye başladı. Bununla birlikte, şu anda kabul gören fikir birliği ise 1990’lardan beri yayınlanan ve fırçalama sürelerine, tekniklerine ve diş fırçası çeşitlerine bakan çalışmalara dayanıyor. Bu çalışmalar, 2 dakikalık fırçalamanın plakta daha fazla temizleme sağladığını göstermiş olsa da 2 dakikadan fazla diş fırçalamanın daha fazla plağı yok ettiği ve uzun vadede daha iyi ağız sağlığı sunduğunu gösteren yeni çalışmalar da bulunuyor.

2 dakikadan daha uzun ve uygun teknik ile…

Dişleri fırçalamanın temel amacı, diş yüzeyindeki mikropları temizlemektir. Diş plağı ise mikrobiyal biyofilm olarak bilinen bir toplulukta birlikte yaşayan bakteri, mantar ve virüslerin birikmesiyle oluşur. Biyofilmler oldukça yapışkandır ve sadece bir fırça yardımıyla çıkarılabilir. Diş yüzeyindeki pürüzlü alanlar, diş fırçasıyla belirli bölgelere ulaşamama veya diş teli takma gibi birçok faktör bu mikropların büyümesini kolaylaştırabilir. Aslında plak biyofilmleri, fırçalama işleminden birkaç saat sonra dişlerde tekrar büyür. Bu nedenle, dişleri günde en az 2 kez fırçalamak önerilir.

Dişleri düzgün veya yeterince uzun süre fırçalamamak, vücudun bağışıklık tepkisini aktive edebilen ve bunun sonucunda diş eti iltihabı gibi durumlara yol açan daha yüksek plak seviyelerine de yol açabilir. İltihap her ne kadar sancılı bir sağlık sorunu olmasa da genellikle fırçalarken diş etlerinin kanamasına ve bazen de ağız kokusuna neden olur. Ayrıca biyofilmler de diş çürümesini beraberinde getirir. Ancak dişleri çok sık ve sert fırçalamaktan veya diş macunları ve aşındırıcı fırçalar kullanmaktan da kaçınmanılmalıdır çünkü bu yöntem dişlere ve diş etlerine de zarar verebilir.

2 dakikadan daha uzun süre diş fırçalamak, dişlerden daha fazla plak çıkarmaya yardımcı olarak diş sağlığını daha da iyileştirir. Ancak, dişleri günde 2 kez ve 2 dakikadan daha fazla süre fırçalamak tavsiye edilse de iyice ve düzgün bir şekilde fırçalandığından emin olmak için uygun tekniği kullanmaya odaklanmak da gerekir.

Dişleri düzgün bir şekilde fırçalamak için de kullanılabilecek birçok farklı fırçalama tekniği vardır. En çok tavsiye edilenlerden biri de plağın ilk oluştuğu ve iltihaplanmaya neden olma olasılığı en yüksek olan diş eti çizgisinin altını temizlemeyi amaçlayan tekniklerdir. Öyle ki dişleri, ağızdaki sert ve yumuşak dokulara zarar vermemek adına nazikçe fırçalamak en iyi yöntemdir.

Birçok insanın diş ipi kullanma olarak adlandırdığı diş arası temizliği de dişleri fırçalamaya ek olarak önerilir. Öyle ki birçok araştırma diş çürümesi ve diş eti iltihabının diş ipi ile azaltılabileceğini göstermiştir. Diş ipi kullanmanın en etkili yolu, diş ipini diş etleri ile diş arasında kaydırarak dişe sıkıca bastırmaktır. Diş eti çizgisinde dişlerin arasına itilebilen diş arası fırçaları diş temizliğinde daha da etkili olabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu