GÜNDEM

Direksiyon izleme sistemleri kazaları önlemede başarısız!

Sürücü izleme sistemlerinin, sadece direksiyon kullanımını izleyen sistemlere göre daha başarılı olduğu ortaya çıktı.

Amerikan Otomobil Birliği (AAA) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, sürücüleri sürekli tetikte tutmayı ve yolu izlemeyi amaçlayan otomatik yardım teknolojisiyle donatılmış bazı araçlar kazaları önlemede başarısız oluyor. AAA çalışması, yalnızca sürücülerin direksiyonu nasıl kullandığına dayanan izleme sistemlerinin başarılı olmadığını söyledi. Öte yandan, sürücülerin göz ve baş pozisyonunu izlemek için takılan kamera sistemleri ise araç yazılımı devreye girdiğinde sürücülerin odaklanmasını sağlamada önemli ölçüde daha etkili sonuç verdi.

AAA ortalama olarak, bu doğrudan izleme sistemlerinin, dolaylı direksiyon kullanımına dayanan sistemlerden yaklaşık 50 saniye önce sürücüye bir uyarı verdiğini söyledi. Bununla birlikte izleme sistemleri, bazı sürüş görevlerini otomatikleştirebilen ve bir otomobilin frenlemesini ve hızlanmasını kontrol edebilen gelişmiş sürücü destek sistemlerinin (ADAS) bir parçası olarak yaygınlaşıyor. Bu nedenle, otomobil üreticileri bu sistemle donatılmış daha fazla araç modeli sunuyor ve teknolojinin maliyeti otomobil satış fiyatlarını da artırıyor.

AAA çalışması, iki kamera tabanlı gözetim sistemini General Motors’un “Super Cruise” sistemine sahip 2021 Cadillac Escalade; “EyeSight” teknolojisine sahip 2021 Subaru Forester; 2021 Hyundai “Highway Driving Assist” sistemine sahip Santa Fe ve “Autopilot” teknolojisi ile 2020 Tesla Model 3 araçlarını test etti. Test sürüşlerinde Hyundai sistemi en kötü performansı gösterdi ve onu Tesla izledi. Subaru’nun ve GM’nin sistemleri ise sürücüleri uyarmada çok daha iyiydi, ancak izleme sistemlerinin hiçbiri mükemmel performans göstermedi. AAA’nın otomotiv mühendisliği direktörü Greg Brannon, sürücü izleme sistemlerinin ölümcül kazaları önlemek için iyi bir ilk adım olduğunu ancak kusursuz olmadıklarını söyledi.

Otomobil üreticileri bu sistemlerin güvenliği ve rahatlığı iyileştirdiğini öne sürüyorlar ancak sigorta şirketleri ve güvenlik araştırmacıları, sürücülerin onları kendi kendine sürüş sistemleriyle karıştırabileceği ve aşırı güvene yol açabileceği konusunda da uyarıda bulunuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu