GÜNDEM

COVID-19 yaşlı insanlarda beyin hasarına yol açıyor

COVID-19’a yakalanan yaşlı hastaların Alzheimer’lı kişilere göre daha fazla beyin hasarı belirtisine sahip olduğu saptandı.

Yeni bir çalışma, COVID’-19’un yaşlı insanlarda Alzheimer hastalığından daha fazla beyin hasarına yol açabileceğini ortaya koydu. NYU Grossman Tıp Fakültesi’nden bilim insanları bu çalışma için iki ay boyunca araştırma yaptılar.

İlk olarak, COVID-19 nedeniyle hastaneye kaldırılmadan önce bilişsel gerileme veya bunama belirtileri ya da kaydı olmayan 251 yaşlı hasta belirlendi. Bu hastalar daha sonra COVID-19 enfeksiyonu sırasında, iyileşip taburcu edildiğinde veya öldüklerinde nörolojik semptomları olan ve olmayan gruplara ayrıldı. Enfeksiyonlarının kısa vadeli seyri boyunca, COVID-19 hastaları arasında 7 beyin hasarı belirtisinin, Alzheimer’lı COVID-19 olmayan hastalardan daha yüksek olduğu saptandı. Ayrıca hastanede yaşamını yitiren hastalarda, taburcu edilip eve gönderilenlere göre daha yüksek seviyeler bulundu.

İkinci bir analiz, COVID-19 nedeniyle kısa süreliğine hastaneye kaldırılan hastalardaki hasar tespitlerinin bir kısmının Alzheimer hastalığı teşhisi konan hastalardan önemli ölçüde yüksek olduğu bulundu. Çalışma, bu bulgulardan birinin koronavirüs hastaları arasında iki kattan fazla olduğunu ortaya koydu.

Çalışmanın yazarı Dr. Jennifer Frontera, bulguların COVID-19 nedeniyle hastaneye yatırılan hastalarda ve özellikle akut enfeksiyon sırasında nörolojik semptom yaşayanlarda, Alzheimer hastalığı olan kişilerde görülenler kadar yüksek veya daha yüksek beyin hasarı seviyelerine sahip olabileceğini söyledi.

COVID-19 ortaya çıktığından beri bilim insanları, virüs ile Alzheimer hastalığı arasındaki olası bağlantıyı inceleyen çok sayıda çalışma yürüttü. 2021 yılında San Antonio Texas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi’nden araştırmacılar, bir yıl boyunca uzun süreli nörolojik semptomları olan COVID-19 hastalarını takip ettiler ve daha genç hastaların COVID-19 kaynaklı anksiyete ve depresyondan muzdarip olduğunu, 60’lı ve 70’li yaşlardaki hastaların ise Alzheimer başlanıgıcına benzer semptomlara sahip olduğunu buldular. Öte yandan, bilim insanları şimdi bu uzun vadeli nörolojik semptomların yaşamın ilerleyen dönemlerinde daha kötü koşullara yol açabileceğinden endişe duyuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu