GÜNDEM

COVID-19 aşılarının doğurganlığı etkilemediği kanıtlandı

Yeni bir çalışma, COVID-19 aşıları ile düşük gebe kalma riski arasında bir bağlantı olmadığını ortaya koydu.

Boston Üniversitesi’nden Amelia Wesselink ve ekibinin yaptığı çalışmayla, COVID-19 aşılarının kadınlarda ya da erkeklerde doğurganlığa zarar vermediği kanıtlandı. Araştırmacılar, ABD ve Kanada’da yaşları 21 ile 45 arasında değişen 2.126 kadınla ilgili verileri içeren çalışma için COVID-19 aşılaması ile düşük doğurganlık arasında bir ilişki bulunmadığını söyledi.

Çalışma sırasında kadınlar, diğer faktörlerin yanı sıra üreme ve tıbbi geçmişleri hakkında 8 haftada bir çevrimiçi anket doldurdu. Ayrıca kadınlara partnerleri için de anketleri doldurmaya davet etme seçeneği verildi. Katılımcılar arasında kadınların %73’ü ve erkek partnerlerinin %74’ünün en az bir doz COVID-19 aşısı yapılmıştı.

Araştırmacılar, katılımcıların son regl dönemi, tipik adet döngüsü uzunluğu ve hamilelik durumu hakkında kendi bildirdikleri tarihleri ​​kullanarak döngü başına gebe kalma olasılığını hesapladılar. En az bir doz aşı alan kadın katılımcılar arasındaki doğurganlık oranları, aşılanmamış kadın katılımcılarla neredeyse aynıydı. Doğurganlık, aşılanmamış erkek katılımcılarla karşılaştırıldığında en az bir doz COVID-19 aşısı olmuş erkek partnerler için de benzerdi. Aşı dozlarının sayısı, aşı markası, kısırlık durumu, meslek ve coğrafi bölgeyi dikkate alan ek analizler de aşılamanın doğurganlık üzerinde hiçbir etkisi olmadığını gösterdi.

Yine de veriler, COVID-19 enfeksiyonunun kadınlar arasında hamile kalma olasılığı ile güçlü bir şekilde ilişkili olmamasına rağmen, COVID-19 olan erkeklerin sperm sayısını azalttığını gösterdi. Araştırmacılar bu bulguları neyin tetikleyebileceğini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi. Ancak NIH’ye göre, COVID-19’un sperm sayısını azalttığı ve virüsün bir belirtisi olduğu biliniyor.

Sonuç olarak bulguların, COVID-19 aşıları ile doğurganlık arasında olumsuz bir etki olmadığına dair güvence sağladığını belirten araştırmacılar, gebe kalmayı ümit eden hastalara danışmanlık yapan doktorlar için de bilgi verdiğini belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu