GÜNDEM

COVID-19 2024’e kadar endemik olabilir

Pfizer’a göre koronavirüs yok olmayacak, aksine grip gibi aşıyla korunan bir hastalığa dönüşecek.

Amerikan ilaç firması Pfizer, COVID-19’un 2024 yılına kadar endemik bir hastalık haline gelebileceğini söyledi. Şirket, bazı bölgelerde önümüzdeki bir veya iki yıl içinde pandemik vaka sayıları görülmeye devam etse de diğer ülkelerin virüsün küresel bir acil durumdan, grip gibi dünya çapında bölgesel salgınlara neden olan sürekli bir varlığa geçeceğini söyledi.

Pfizer’in küresel başkanı Nanette Cocero yaptığı açıklamada, COVID-19’un potansiyel olarak 2024 yılına kadar endemik bir duruma geçeceğini düşündüklerini belirtti. Ayrıca hastaneye yatışları ve ölümleri kontrol altında tutmak için aşılardan veya önceki enfeksiyonlardan yeterli bağışıklığa sahip olunduğunda, COVID-19’un endemik düzeye ulaşacağını dile getirdi.

Pfizer sorumlusu Mikael Dolsten ise bu durumun tam olarak ne zaman ve nasıl olacağının, hastalığın evrimine, toplumun aşıları ve tedavileri ne kadar etkili bir şekilde uyguladığına bağlı olacağını söyledi. Aynı zamanda yeni varyantların ortaya çıkmasının, pandeminin gidişatını belirleyecek en önemli ölçüt olacağını da ekledi.

Dolsten’e göre, COVID-19’un endemik bir duruma geçişinin zamanlaması bölgeden bölgeye değişebilir. Bu nedenle Dolsten, önümüzdeki bir veya iki yıl içinde bazı bölgelerin endemik bir modele geçerken, diğer bölgelerin ise pandemi düzeyinde devam edeceğini vurguladı.

Pfizer yöneticilerinden gelen yorumlar, ABD delta varyantının öncülük ettiği bir COVID-19 vakası artışıyla baş etmeye çalışırken, omicron varyantının da hızla yayılmaya başladığı yönünde kaydedildi. Öyle ki Hastalık Kontrol Merkezleri Direktörü Rochelle Walensky geçtiğimiz günlerde Beyaz Saray’da yaptığı bir brifingde, COVID-19 vaka başvurularının yedi günlük ortalamasının önceki haftaya göre %4 arttığını söyledi.

Pfizer grup başkanı Angela Hwang da aşıların ve Pfizer’ın oral antiviral hapı gibi COVID-19 tedavilerinin çoğalmasının, hastalığın endemik düzeye geçtikçe daha yaygın hale gelebileceğini açıkladı. Pfizer Küresel Başkanı Cocero ise ülkelerin yıllık yeniden aşılamaya öncelik vermesinin gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu