GÜNDEM

Samsung Teksas’ta çip tesisi kuracak

Birçok sektörü etkileyen küresel bir çip krizine karşı Samsung, Teksas’ta 17 milyar dolarlık bir yarı iletken fabrikası hazırlığında.

Üretim kapasitesini artırma ve küresel çip kıtlığını azaltmak için Samsung, önümüzdeki üç yıl içinde Teksas yakınlarındaki Taylor’da 17 milyar dolarlık bir yarı iletken fabrikası kurmayı planlıyor. Fabrika, telefonlarda ve bilgisayarlarda kullanılan gelişmiş yarı iletkenlerinin üretimini artırmaya yardımcı olmayı hedefleyecek.

Samsung, inşaat çalışmalarının 2022′nin ilk yarısında başlayacağını ve tesisin 2024′ün ikinci yarısında faaliyete geçmesini planladıklarını söyledi. 17 milyar dolarlık yatırım, Samsung’un ABD’de şimdiye kadar yaptığı en büyük yatırım olacak. 17 milyar dolarlık bütçe planlamasında binalar, mülk iyileştirmeleri, makine ve teçhizat yer alıyor.

Samsung CEO’su Kinam Kim yaptığı açıklamada, fabrikanın Samsung’un müşterilerinin ihtiyaçlarına daha iyi hizmet etmesine yardımcı olacağını ve küresel yarı iletken tedarik zincirinin istikrarına katkıda bulunacağını söyledi.

Analist firması Gartner’ın başkan yardımcısı Alan Priestley Samsung’un halihazırda Austin’de bir fabrikası olduğu için Teksas’ta iyi bir ortak ve tedarikçi ekosistemine sahip olduğunu söyledi. Aynı zamanda bir diğer analist firması Forrester’ın başkan yardımcısı O’Donnell da yeni fabrikanın Asya’daki coğrafi çeşitliliğin genişlemesine yardımcı olacağını belirtti. ABD yarı iletken üretiminin son 10 yılda azaldığına dikkat çeken O’Donnell, Washington’ın bu durumu haklı olarak bir ulusal güvenlik riski olarak gördüğünü de ekledi. Ayrıca Teksas’ın kurulacak olan tesis için doğru hava, jeolojik istikrar ve teknolojiyi seven çalışanlardan oluşan iyi bir arza sahip olduğunu da söyledi.

Samsung’un yarı iletken üretim pazarındaki iki ana rakibi Intel ve TSMC’dir. Mart ayında Intel, Arizona’da iki yeni çip fabrikası kurmak için 20 milyar dolar maliyet ayırdığını duyurmuştu. TSMC de Arizona’da yeni bir fabrika inşa ediyor.

Çip üretiminin büyük çoğunluğu şu anda Asya’da yapılıyor. Tayvan ve Güney Kore ise özel faaliyet alanları olarak konumlanıyor. ABD ve Avrupa ise mevut üretimlerini artırmak istiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu