GÜNDEM

Çin’in ilk yapay zekalı 5G tarım robotu çıkıyor

Tarım robotu, araştırma ve geliştirme aşamasından sonra pratik uygulamaya resmi olarak geçiş yapıyor.

Çin’in ilk yapay zekalı tarım robotu, Fujian Tarım Bilimleri Akademisi’nin Haixia Modern Tarım Gösteri Parkı’ndaki Çin-İsrail Gösteri Çiftliği’nin akıllı sebze ve meyve serasında 24 saat kesintisiz denetimlere resmen başladı. İsrail gösteri çiftliğinde görülen bu robot, net yüz hatları ve vücudu olan beyaz bir çizgi film karakterine benziyor. Alt kısımdaki tekerlekler aracılığıyla 360 derecelik dönüş ve hareketi sayesinde ekim olukları boyunca sorunsuz bir şekilde, otomatik muayene, sabit nokta toplama, otomatik döndürme, otomatik geri dönüş, otomatik şarj ve yolda engellerle karşılaşırsa otomatik yoldan çıkma işlemini tamamlayabiliyor.

Fujian Tarım Bilimleri Akademisi Dijital Tarım Enstitüsü müdür yardımcısı Zhao Jian, bu robotun insan benzeri yüz özelliklerine sahip olması için entegre çok kanallı sensör teknolojisi geliştirdiklerini söyledi. Robotun kulaklarına iki adet 7 megapiksel kamera, gözlere iki adet 5 megapiksel kamera ve kafanın üst kısmına rüzgar hızı, karbondioksit, fotosentetik radyasyon gibi sensörler takıldığını belirtti.

Raporlara göre, tarımsal IoT sensörleriyle karşılaştırıldığında, bu tarım robotu gerçek zamanlı olarak hareket edebilir, yalnızca daha fazla puan toplamakla kalmaz, aynı zamanda daha kapsamlı ve doğru görüntüler ve veriler de toplayabilir. Manuel inceleme ile karşılaştırıldığında, tarım robotları 7/24 çalışabilir ve daha detaylı ve sürekli veri toplayabilir.

Robot, daha fazla türe ve daha yüksek doğruluğa sahip ve yorulmadan her zaman büyük miktarda yüksek kaliteli veri toplayabilir ve aynı anda platforma geri gönderebilir. Zhao Jian, sürekli, ayrıntılı ve devasa temel verilerin tarımsal zeka, iyileştirme ve standardizasyonun daha iyi gerçekleştirilmesine yardımcı olacağını ve ayrıca daha küçük bir alanda daha fazla ve daha iyi tarım ürünlerinin üretilebileceği anlamına geldiğini söyledi.

Şu anda, bu robot çok sayıda net görüntü ve videoyu gerçek zamanlı olarak geri gönderebiliyor. Bu da yalnızca VR aracılığıyla uzaktan danışma ve uzaktan eğitim gerçekleştirmekle kalmıyor, aynı zamanda sonraki yapay zeka uygulamaları için daha temel veri kaynakları sağlıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu