GÜNDEM

Çin, uzayda güneş enerjisi santrali kuracak

Çin, uzaydaki enerjiyi Dünya’ya geri gönderecek bir güneş enerjisi santrali başlatma programını açıkladı.

Çin 2028 yılında gezegenimizin yörüngesinde 400 km’de dönen bir deneme uydusunun konseptini test edeceği programının çalışmalarını hızlandırdı. Uydunun, bu gücü Dünya üzerindeki sabit yerlere ışınlamadan önce güneş enerjisini mikrodalgalara veya lazerlere dönüştürmesi planlanıyor. İlk test sadece 10 kilowatt güce ulaşacak ancak teknoloji, görünüşe göre bu rakamı önemli ölçüde artırabilir.

İlk gemi uzaya gönderilmeden önce Dünya’da kurulacak, ancak gelecekteki iterasyonlar tamamen atmosferin dışında toplanacak. Çin Uzay Teknolojisi Akademisi bünyesindeki Profesör Dong Shiwei, testin başarılı olması durumunda karbon zirvesi ve tarafsızlık hedeflerine ulaşmada etkili bir katkı olabileceğini söyledi.

Çalışmalara göre, 2035 yılına kadar 36.000 km’lik bir mesafeye güç ışınlayabilen yüksek güç aktarımına sahip tam ölçekli bir güneş pili dizisinin tamamlanması bekleniyor. 10 ila 20 kilovolt arasında bir gerilime ve 2 gigawatt güce sahip daha karmaşık bir güneş pili dizisi, üretimin planlandığı gibi gitmesi durumunda 2050 yılına kadar inşa edilecek. Bu, ticari montaj maliyetlerinin zamanla azaltılacağı umuduyla, Dünya’daki bir nükleer santral ile yaklaşık olarak aynı maliyete denk geliyor.

Ancak Profesör Dong, böyle bir zanaatın teknolojik zorluklarının benzeri görülmemiş olacağını söyledi. Güneş rüzgarlarından, yerçekiminden ve iticilerden gelen harekete direnebilecek yüzlerce veya binlerce metre uzunluğunda bir anten gerektirecek. Ayrıca, bileşenleri serin tutmak, her türlü hava koşulunda atmosfere nüfuz etmek ve onu uzay enkazından korumak gün geçtikçe zorlaşıyor.

Bununla birlikte 2050 yılına kadar Çin, uzay istasyonundan mevcut bir nükleer santralinkiyle karşılaştırılabilir olacak kadar ticari olarak uygun fiyatlı güç göndermeyi umuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu