GÜNDEM

Çin, Pony.ai’a ilk sürücüsüz taksi iznini verdi

Bu tür 10 otonom araç, önümüzdeki günlerde Pekin’de 60 kilometrekarelik bir alanda yolculara hizmet sunmaya başlayacak.

Çinli internet devi Baidu ve otonom araç şirketi Pony.ai, Pekin’de sürücüsüz araç çağırma hizmetine başlamak için gerekli izinleri sağladı. Bugüne kadar Çin’deki otonom araç şirketlerinin sürücü koltuğunda bir insan güvenliği operatörü olmadan otonom araçları test etmesine olanak tanınmıştı ancak şirketlerin tamamen sürücüsüz bir hizmet sağlamasına ilk kez izin veriliyor. Bununla birlikte, Baidu ve Pony.ai’ye verilen izinler, acil durumlarda direksiyon başında güvenlik sürücüsü olmadan sürüş yapmalarına izin veriyor. Yeni izinler hala ön yolcu koltuğuna bir güvenlik operatörünün oturmasını gerektiriyor.

BJHAD genel merkezi tarafından verilen izinler, Baidu’nun Pekin’de 10 sürücüsüz araç kullanmasına izin veriyor. Araçlar başkentte Baidu’nun yaklaşık 100 araçlık Apollo Go filosuna katılacak. Şirket, filosuna bir sonraki aşamada 30 sürücüsüz araç daha eklemeyi planladığını söyledi. Aynı zamanda Baidu Pekin’de Apollo Go araç çağırma hizmetleri kapsamında otonom bir taksi filosu da işletiyor, ancak direksiyon başında bir güvenlik sürücüsü olması gerekiyor. Baidu’nun Apollo Go otonom taksi hizmetleri Şangay, Shenzhen ve Guangzhou dahil olmak üzere Çin’in 9 şehrinde faaliyet gösteriyor.

Apollo Go kullanıcıları, uygulamayı kullanarak sabah 10’dan akşam 4’e kadar bir yolculuk yapabilir ve Pony.ai müşterileri, sabah 9’dan akşam 5’e kadar bir yolculuğa başlamak için girişimin PonyPilot+ uygulamasını kullanabilir. Bölgede metro istasyonları, parklar, stadyumlar, merkezi iş bölgeleri ve yerleşim alanları da dahil olmak üzere yüzlerce teslim alma ve bırakma noktası olacak.

Bununla birlikte, Çin’in küresel olarak birçok otonom sürüş teknolojisine öncülük etme girişimleri bulunuyor. 2020 yılında Pekin’de, 2030’da satılan otomobillerin %70’inin Seviye 2 ve Seviye 3 otonom sürüş teknolojisine sahip olması için bir hedef belirlendi. Seviye 2, aracın direksiyonu ve hızı kontrol edebildiği anlamına gelen kısmi sürüş otomasyonudur. Seviye 3 otomasyon ise otomobilin çevresinde olup bitenleri algılayabilmesi ve kendi kendini sürebilmesi anlamına geliyor.

Arama motoru ve çevrimiçi reklamcılık hizmetleriyle tanınan Baidu, son yıllarda otomatik kişisel asistanlar ve yapay zeka çipleri de dahil olmak üzere, otonom sürüş ve yapay zeka teknolojisine büyük yatırımlar yaptı. Şirket yaptığı açıklamada, son 9 yılda trafik kazası olmaksızın 27 milyon kilometreden fazla yol testi gerçekleştirdiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu