GÜNDEM

Çin, Kişisel Bilgilerin Korunması Kanunu’nu (PIPL) kabul etti

Siber Güvenlik Yasası ve Veri Güvenliği Yasası’nı PIPL ile güçlendiren Çin hükümetinin, ülkenin teknoloji şirketleri üzerindeki düzenleyiciliği yoğunlaşıyor. 

Çin, şirketlerin kullanıcılarının bilgilerini nasıl topladığı ve işlediği konusunda daha katı kurallar belirleyen büyük bir veri koruma yasasını uygulamaya koydu. Devlet medyasına göre, birkaç taslak çalışmalarının ardından PIPL, Cuma günü Çin yasama organı tarafından kabul edildi. Yasanın son hali henüz yayınlanmadı.

Kurallar, Pekin’in özellikle Çin’in teknoloji devlerinin çalışma şeklini etkileyebilecek verilerle ilgili düzenlemeleri sıkılaştırmasına katkıda bulunuyor.

Yasanın önceki bir taslağı, şirketlerin veri toplamak için kullanıcı izni alması gerektiğini ve kullanıcıların bu izni istedikleri zaman geri çekebileceğini içeriyordu. Yasaya göre, verileri işleyen şirketler ürün veya hizmetin sağlanması için gerekli olmadıkça, verilerinin toplanmasını kabul etmeyen kullanıcılara hizmet vermeyi reddedemeyecek. Çin vatandaşlarının verilerini ülke dışına aktarmak için de katı kuralları kapsayan kanunda, kurallara uymayan şirketler ağır para cezasına çarptırılabilecek. 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Trivium China’nın Pekin merkezli ortağı Kendra Schaefer, “PIPL’in kabul edilmesi, Çin’in temel veri yönetişim rejiminin üçlüsünü tamamlıyor ve teknoloji şirketleri için yeni bir veri uyumluluğu çağını başlatıyor.” dedi.

Popüler WeChat mesajlaşma uygulamasının sahibi Tencent ise teknoloji endüstrisi için daha fazla düzenlemenin gelebileceği konusunda açıklamada bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu