GÜNDEM

Çin, binek otomobil üretiminde yabancı yatırım sınırlarını kaldırıyor

Yeni düzenleme ile Çin, 2018’deki yeni enerjili araç üreticileri üzerindeki yabancı mülkiyet sınırlarını kaldırdı.

Çin, 1 Ocak 2022′den itibaren ülkede binek otomobil üretimindeki yabancı yatırımcı kısıtlamalarını kaldıracak. Ticaret Bakanlığı ve Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu tarafından duyurulan 2021 Ulusal Negatif Listesi’ne göre, binek araçlar 1 Ocak’ta yabancı şirketlerin yatırımlarını kısıtlayan negatif listeden çıkacak.

Çin yerel medyası bu adımı, Çin’in dünyaya daha fazla açılması olarak nitelendiriyor. Aynı zamanda, yabancı şirketlerin ülkede benzer araçlar üreten en fazla iki ortak girişim kurabileceği kısıtlamaları da dahil olmak üzere sektörün tamamen yabancı sermayeye açık olacağına da işaret ediyor.

Böylelikle Çin, yerli otomobil endüstrisinde yabancı mülkiyetin sınırlarını kademeli olarak geri çekti. Liste, 2021 versiyonu binek otomobil üretimine dair bir ibare içermiyordu. Listenin 2020 baskısı, değişikliğin 2022’de geleceğini belirtiyordu.

Yabancı bir otomobil üreticisi şu anda Çin’de yalnızca hissesinin %50 ile sınırlandırıldığı bir ortak girişim aracılığıyla faaliyet gösterebilir. Yeni enerji araçlarda bu limit geçerli olmamakla birlikte, üreticilerin genellikle çoğunluk hissesine sahip olan yerel ortaklarla ortak girişimler kurmaları gerekiyor.

Aynı zamanda listeye göre, yabancı yatırım yapması yasak olan sektörlerdeki yerli firmaların listelenmeden önce izin almaları gerekecek. Ancak yabancı yatırımcıların işletme ve yönetimine katılmasına izin verilmeyeceği, pay oranları ilgili düzenlemelerde bulunulacağı belirtildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu