GÜNDEM

Çalışanlar evden çalışırken daha üretken!

Yeni yayımlanan “İşin Geleceği” adlı raporda katılımcıların çoğu, evden çalışırken daha verimli olduklarını bildiriyor.

Hogan Assessments tarafından yeni yayımlanan “İşin Geleceği” adlı rapor, COVID-19 pandemisinin ve uzaktan çalışmanın çalışanların üretkenliğini, katılımını, ilişkilerini ve daha fazlasını nasıl etkilediğine ilişkin bir çalışma ortaya koydu. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki 25 farklı sektörden 880 çalışanın katıldığı anket sonuçlara göre, çalışanların yüzde 43’ü evde daha verimli olduğunu, yüzde 44’ü verimli olduğunu ve sadece yüzde 13’ü daha az verimli olduğunu bildirdi. 

Rapora göre, çalışanlar uzaktan iş birliğini daha zor bulduğu için kendilerini çoğunlukla üretken veya daha üretken olarak bildiriyor. Bunun sebebi ise kendi başlarına çalışırken daha verimli olmaları.

Genel olarak, çalışanların yüzde 87’si kariyerlerinin geri kalanı için en azından yarı zamanlı olarak uzaktan çalışabilme seçeneğini talep ettiğini bildirdi. Yüzde 14’ü tamamen uzaktan bir model istediğini belirtirken sadece yüzde 13’ü her gün ofiste olmak istediklerini söyledi.

Katılımcılar, uzaktan çalışmanın faydaları arasında en çok esnek programlar, her yerde çalışabilme ve iyileştirilmiş iş-yaşam dengesini sevdiklerini söyledi.

Raporu analiz eden uzmanlar ise bu sonuçlar kapsamında, çoğu çalışanın bu olanakları tercih edeceğini söyledi. Bu noktada iş verenlere de rekabetçi kalmak ve en iyi çalışanlardan oluşan ekip kurmak istiyorlarsa, çalışma konusunda esnek modeller tercih etmelerini önerdiler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu