GÜNDEM

Boeing’in uzay aracı Starliner’in test uçuşu 2022’ye ertelendi

NASA ve Boeing yetkilileri, Starliner’ın uçmadan önce bu görevi yerine getirmesi gerektiğini ve testin 2022’nin ortalarında yapılabileceğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde yetkililer tarafından yapılan açıklamada uzun zamandır beklenen uzay aracı Boeing’in Starliner’ın, hareket etmesi için uzunca bir süreye ihtiyacı olduğu belirtildi. Şirket, Ağustos ayında planlanan mürettebatsız test uçuşundan birkaç saat önce keşfedilen tahrik sistemiyle ilgili bir sorunu çözmek için hala çalıştığını söyledi.

Starliner bir roketin tepesine fırlatıldıktan sonra astronotları taşımak için tasarlanmış damla şeklinde bir kapsüldür. Araç, planlanan hizmete girişinin yıllarca gerisinde kaldı ve geliştirme sürecindeki sayısız sorun ve gecikme nedeniyle uzun zamandır havacılık ve savunma devi için büyük bir problem haline geldi. Bu arada rakibi SpaceX, kendi mürettebatlı uzay aracının geliştirilmesini ve test edilmesini çoktan tamamladı.

Bu sorunları çözmek için bir yıldan fazla bir süre çalıştıktan sonra Boeing uzay aracı, Ağustos ayında fırlatma rampasına çıktığında ve uçuş öncesi yer kontrollerinden geçmeye başladığında yeni bir sorun listesi daha ortaya çıktı. Sonunda Boeing, sorunun fırlatma rampasında çözülemeyeceğini ve daha fazla sorun giderme için tüm aracın montaj binasına geri döndürülmesi gerektiğini açıkladı.

Bir Boeing yetkilisi, Starliner kapsülünün hala bir Boeing fabrikasında olduğunu, ancak mühendislerin son birkaç aydı araçta tam olarak neyin yanlış gittiğini belirlemek için çalışarak geçirdiklerini belirtti. Şirket, soruna bir çözüm bulmuş olabileceğine inanıyor. Öyle ki uzay aracının iticilerine yakıt sağlamak için kullanılan vanalara su sızdığı saptandı. Mühendisler ayrıca, su sızdıran vana sorunu için “temizleme” mekanizması üzerinde çalışıyorlar.

Başlangıçta 2017’de uçmaya başlaması planlanan Starliner ile ilgili kapsamlı gecikmeler, astronotları Uluslararası Uzay İstasyonuna gidip getirmek için Starliner’a ve SpaceX’in Crew Dragon kapsülüne güvenmeyi uman NASA için şimdiden sorunlara neden oldu. Bu ayın başlarında uzay ajansı, Starliner’da uçması planlanan bazı astronotları yeniden atamak ve onları gelecekteki SpaceX görevlerine yerleştirmek gibi adımlar attığını duyurdu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu