GÜNDEM

BMW gelecek yıl 6.000 yeni iş pozisyonu yaratacak

Elektrikli otomobillerine olan talebin her geçen gün yükseldiği Alman otomobil devi, bu talebe yanıt vermek için iş gücünü artırmayı planlıyor.

BMW, elektrikli araçlarına artan talebi karşılayabilmek için gelecek yıl 6.000’e yakın kapasiteli yeni iş pozisyonları yaratmayı planladıklarını açıkladı. BMW’nin CEO’su Oliver Zipse, gelecek yıl şirketin iş gücünü %5’e kadar artıracaklarını söyledi.

Alman otomobil üreticisi, tamamen elektrikli ve hibrid araçlar da dahil olmak üzere, şimdiye kadar bir milyondan fazla elektrikli araç (EV) sattığını açıkladı. Bununla birlikte şirket, 2025 yılına kadar iki milyon elektrikli araç satışına ulaşmayı hedeflediklerini de belirtti.

Zipse, yarı iletken üreticilerinin devam eden yatırımları göz önüne alındığında, yarı iletken kıtlığının bir yıl içinde bitmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca bu kıtlığın, gelecek yılın sonlarına doğru büyük ölçüde normal bir ivme göstereceğini beklediklerini de dile getirdi. Aynı zamanda Zipse, elektrikli otomobillere olan talebin çok yüksek olduğunu ekleyerek, i4 ve iX modellerinin çok çabuk tükendiğini söyledi. Zipse, önümüzdeki yıl lüks sedan 7 serisinin elektrikli versiyonunu piyasaya sürmeyi planladıklarını da açıkladı.

BMW, 2030 yılına kadar küresel satışların en az %50’sinin tamamen elektrikli araçlar olmasını hedefliyor, ancak şarj altyapısı eksikliğinin elektrikli araçların daha hızlı tüketici alımının önünde büyük bir engel olduğu konusunda da uyarıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu