GÜNDEM

BMW, 2024 yılına kadar fosil yakıtlı motorları kaldıracak

BMW, elektrikli i4 üretimine ilişkin bir konferansta, 2024’e kadar Münih’teki ana fabrikasında içten yanmalı motor üretimini durduracağını açıkladı.

Üretim şefi Milan Nedeljkoviç, şu anda Münih’te üretilen ICE motorlarının gelecekte BMW’nin Avusturya ve İngiltere’deki fabrikalarında üretileceğini, ancak motorları kullanan otomobillerin Münih fabrikasında toplanmaya devam edeceğini belirtti. Aynı zamanda şirket, 2023 yılına kadar Münih’te üretilen araçların en az yarısının akülü elektrikli veya plug-in hibrit olacağını da sözlerine ekledi.

BMW, 2030 yılına kadar yeni küresel otomobil satışlarının en az %50’sinin elektrikli olması için kendisine bir hedef belirledi. Ayrıca CEO Oliver Zipse geçtiğimiz günlerde verdiği bir demeçte, herhangi bir pazarın ICE’leri yasaklaması durumunda şirketin tamamen elektrikli bir teklife hazır olacağını söyledi.

i4 akülü elektrikli otomobil, ICE ve BMW 3 Serisi Sedan ve Touring gibi hibrit modellerle ortak bir montaj hattında üretildiğini belirten şirket, üretim altyapısına 200 milyon euro’luk yatırım maliyetine mal olan bir değişim olduğunu söyledi. Benzer bir hibrit montaj hattı, otomobil üreticisinin hibrit ve ICE modellerinin yanı sıra, BMW iX’i de üreten Dingolfing tesisinde halihazırda uygulanmaya devam ediyor.

Fabrika şefi Peter Weber, sınırlı çiplerin nereye tahsis edileceğine karar vermede yeni modele öncelik verileceğini söyledi. Nedeljkoviç ise şirketin diğer hammaddelerde iyi stoklandığını da sözlerine ekledi.

BMW daha önce, dünya çapındaki otomobil üreticilerini rahatsız eden çip sıkıntısı nedeniyle bu yıl satabileceğinden 70.000 ila 90.000 daha az otomobil üretmeyi beklediğini belirtti. Ayrıca, şirketin en büyük fabrikası olan Münih tesisindeki nakliye lojistiğinden kaynaklanan emisyonları, belirli bir tarih vermeden önümüzdeki birkaç yıl içinde sıfıra indirmeyi taahhüt etti. Alman otomotiv devi bunun, tesis içinde ve çevresinde araçların taşınması için demiryolu taşımacılığı ve pille çalışan kamyonların daha fazla kullanılmasıyla sağlanacağını söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu