GÜNDEM

Blue Origin, SpaceX’e verilen sözleşme için NASA’ya dava açtı

Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin, SpaceX’e verilen Ay’a iniş aracı sözleşmesi nedeniyle NASA’ya dava açtı.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un uzay şirketi tarafından açılan federal dava, ABD Hükümet Sorumluluk Ofisi’nin (GAO) Blue Origin’in itirazlarını reddetmesinin ardından geldi. Artemis programı kapsamında Space X’le imzalanan 2,9 milyar dolarlık sözleşme hakkındaki dava, 13 Ağustos’ta açıldı. Blue Origin’in avukatları mahkeme dosyasında, “Bu dava, NASA’nın teklifleri kanunsuz ve kural dışı değerlendirmesine dayanıyor.” dedi.

1960’ların ve 1970’lerin başlarındaki Apollo misyonlarını kapsayan Artemis programı için NASA, SpaceX’i İnsan İniş Sistemi’nin tek sağlayıcısı olarak seçmişti. NASA’nın ihale sürecinde iniş aracı için 2 şirketle anlaşması bekleniyordu. Sadece SpaceX ile Ay’a gitme kararı ise Blue Origin cephesinde tepkilere neden oldu. Blue Origin, Nisan ayında karara itiraz etti. İtirazı reddeden GAO, NASA’nın astronotları Ay’a taşıyacak İnsan İniş Sistemi için SpaceX seçimini onayladı.

Blue Origin yaptığı açıklamada, davayı NASA’nın İnsan İniş Sistemi için “ihale sürecindeki hataları gidermek” amacıyla açtığını söyledi. Şirket adaleti yeniden tesis etmek, rekabet yaratmak ve Ay’a güvenli bir dönüş sağlamak için sorunların ele alınması gerektiğini de sözlerine ekledi.

NASA ise davanın ayrıntılarını incelediğini söyledi. Bir uzay ajansı temsilcisi e-postayla yaptığı açıklamada, “NASA, Artemis programına ve ülkenin uzay araştırmalarındaki küresel liderliğine sadıktır. Ajans, Artemis kapsamında Ay’a mümkün olduğunca çabuk gitmek ve güvenli bir şekilde geri dönmek için ileriye dönük bir güncelleme sağlayacaktır.” dedi.

NASA’nın dava dilekçesine 12 Ekim’e kadar yanıt vermesi gerekirken SpaceX, konu hakkında açıklama yapmadı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu