GÜNDEM

Bill Gates’ten temiz teknolojiler için 1,5 milyar dolar yatırım!

Bill Gates, ABD Enerji Bakanlığı ile yeni bir ortaklık kapsamında, temiz teknolojilere 1,5 milyar dolar yatırım yapacak.

Bill Gates’in kurucusu olduğu Breakthrough Energy, temiz teknolojilerin benimsenmesini hızlandırmak ve yüksek maliyetleri aşağı çekmek için birkaç hafta önce ABD Enerji Bakanlığı ile bir ortaklık duyurdu. ABD Enerji Bakanlığı’nın “Hydrogen Shot Summit” etkinliğinde konuşan Gates, temiz yakıtın çok umut verici olsa da fiyatın sadece ABD için değil tüm dünya için erişilebilir olması gerektiğini açıkladı.

Gates, Bakanlık ile dört farklı alanda projelere katılacaklarını da paylaştı: Hidrojen, sürdürülebilir havacılık yakıtı, doğrudan hava yakalama ve uzun süreli enerji depolama. “Karma finansman yoluyla, bu ürünlerin maliyetlerini düşürmenin bir yolunu bulacağız ve önümüzdeki üç yıl içinde bu projelerde ABD’de 1,5 milyar doları harekete geçirmeyi hedefleyeceğiz.” diyen Bill Gates, temiz bir geleceği hızlı bir şekilde ileriye taşımaya oldukça hevesli.

Gates, “Biden yönetimi, bugün sahip olduğumuz temiz yaklaşımların, eski yoldan yapmaktan çok daha pahalıya mal olmasının emisyonları azaltmanın önündeki büyük bir engel olduğunu söylüyor.” dedi. Bu fiyat farklarının azaltılmasına da değinen Gates, “Hiçbir ülke veya şirket, değiştirdikleri ürünlerden önemli ölçüde daha pahalıysa temiz yakıtları benimsemeyecek.” diyerek, yenilikler ve politikalar geliştirmenin 2050 yılına kadar sıfır emisyon hedefine ulaşmak için çok önemli olduğunu ekledi.

Gates’in çabaları ve hedefleri, kamu ve özel sektörü bir araya getirmeyi amaçlayan Breakthrough Energy’s Catalyst projesi kapsamında yer alacak. Programın hedefini açıklayan Gates, “Amacımız, bu teknolojilerin anlaşılmasını hızlandırmak ve bu yüksek maliyetleri aşağı çekmek.” dedi.

Hidrojen maliyetini azaltmak, ABD Enerji Bakanlığı’nın da büyük hedeflerinden. Haziran ayında Bakanlık, yeşil yakıt maliyetini 10 yıl içerisinde 1 dolara indirmek istediğini açıklamıştı. Bu hedefi destekleyen Gates, “Maliyeti yüzde 80 oranında azaltma hedefi harika ve iddialı bir hedef. Ancak bunu yapmak için hangi yolun izleneceğini henüz bilmiyoruz. Pek çok farklı fikir var ve yenilik yapmamız veya farklı şeyler denememiz gerekecek. İşlerin nasıl yürüdüğünü projeyi büyüttükçe göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu