GÜNDEM

Bilim insanlarından çığır açan çalışma: DNA tabanlı veri depolama

Bilim insanları, mevcut DNA depolama biçimlerini 100 kat artırabilecek bir çip geliştirdi.

Georgia Teknoloji ve Araştırma Enstitüsü’ndeki (GTRI) bilim insanları, geliştirdikleri yeni bir işlemci ile DNA tabanlı veri depolama sistemini 100 kat artırabileceklerini iddia ediyor. GTRI’dan araştırma bilimcisi Nicholas Guise, geliştirdikleri işlemcinin sahip olduğu özelliklerle yaklaşık 100 kat daha yüksek geniş saklama alanını mümkün kılacağını söyledi. Teknoloji, verileri ikili koda benzer bir şekilde kodlamak için her seferinde bir DNA dizisini çoğaltarak çalışıyor.

DNA dijital veri depolaması için mevcut kayıt ve 24 saat süren tek sentez çalışmaları ile yaklaşık 200 MB’dir. Ancak yeni teknoloji, aynı sürede 100 kat daha fazla DNA verisi yazabilecek. Yaklaşık 2,5 santimetre karelik prototip çipin birden fazla mikro kaynağı da bulunuyor. Böylelikle birkaç DNA dizisi paralel olarak sentezleniyor ve daha kısa sürede daha fazla DNA üretilebiliyor. Bu da süresiz olarak saklanması gereken verilerin arşivlenmesi için DNA kullanımına olan ilgiyi artırıyor.

Öte yandan, DNA depolamanın yüksek maliyeti, şimdiye kadar bilgi arşivlemek isteyenleri sınırlandırmıştı. Öyle ki GTRI ekibi, çalışmalarının maliyet eğrisini yeniden şekillendirmeye yardımcı olabileceğine de inanıyor. Bu nedenle, teknolojinin ticari olarak uygulanabilir bir yolunu bulmak için iki Kaliforniyalı biyoteknoloji şirketi olan Twist Bioscience ve Roswell Biotechnologies ile ortaklık kuruldu.

DNA veri depolaması, hızlı ve sık erişilmesi gereken bilgiler için başlangıçta sunucuların yerini almayacak. Fakat diziyi okumak için gereken zaman nedeniyle uzun süre erişilebilir tutulması gereken, ancak nadiren erişilen bilgiler için fazlasıyla yararlı olacak. Bu tür veriler şu anda her 10 yılda bir değiştirilmesi gereken manyetik bantlarda saklanıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu