GÜNDEM

Beynin işlem hızı 60 yaşına kadar yüksek kalıyor

Bilim insanları beynin 20 yaşından sonra yavaş tepki süresinin, karar vermedeki artışa ve daha yavaş vücut hareketine bağlı olduğunu söylüyor.

Yeni bir araştırmaya göre, zihinsel hızın 20’li yaşlarda zirve yaptığına dair önceki varsayımları çürüterek, insan beyninin işlem hızının 60 yaşına kadar yüksek kaldığını ortaya koydu. İnsanlar yaşlandıkça, çevremizdeki değişikliklere veya uyaranlara tepki vermeleri daha uzun sürer. Önceki araştırmalar, tepki süresinin bu yavaşlamasının yaklaşık 20 yaşından itibaren başladığını ve insanlar yaşlandıkça kademeli olarak artmaya devam ettiğini gösteriyordu.

Yaşlı insanların genellikle gençlerden daha yavaş düşündüğü varsayılır ve bu düşüncenin çalışma hayatında da önemli sonuçları bulunur. Ancak yapılan yeni bir araştırma, bilişsel bir göreve tepki sürelerini ölçen çevrimiçi bir deneyde yer alan geniş bir yaş aralığındaki bir milyondan fazla katılımcıyı analiz ederek bu teoriyi test etti. Katılımcılar, yanıt olarak doğru tuşa basarak ekranda yanıp sönen bir dizi kelime ve görüntüyü kategorize ettiler. 20 yaşından sonra tepki süreleri yavaşlıyor gibi görünse de Almanya’daki Heidelberg Üniversitesi’nden bilim insanları bunun, karar verme uyarısındaki artıştan ve tuşa basmak için geçen süre gibi karar vermeyen süreçlerin yavaşlamasından kaynaklanabileceğini söyledi.

Araştırmacılar, tepki sürelerinin zihinsel hızın saf ölçüleri olmadığını, bunun yerine çoklu süreçlerin toplamını temsil ettiğini söyledi. Bununla birlikte daha fazla bilgi elde etmek ve birinin bir soruya yavaş yanıt verip vermediğini, bunun yavaş motor yanıtlara mı yoksa yavaş bilişsel yanıta mı bağlı olduğunu bulmak için makine öğrenimini kullandılar. Çalışmada, tepki süresi yavaşlamasının 20 yaşında başladığı, ancak bu yavaşlamanın zihinsel hızdaki farklılıklardan ziyade karar vermedeki artışa ve karar vermeyen süreçlerin yavaşlaması nedeniyle olabileceği belirtildi.

Araştırmacılar, matematiksel modelleri kullanarak katılımcıların sürecin her bir bölümünü tamamlama hızını tahmin edebildiler. Sonuçlara göre 14-16 yaşları arasındaki katılımcılar, test sorusunun cevabını bulduktan sonra klavye düğmesine hızlıca basarak yanıtın mekanik kısmında en hızlı olanlardı. Bilim insanları, 18 yaşından sonra karar verme uyarısının uyumsuz durumda yaklaşık 65 yaşına kadar doğrusal olarak arttığını ve bundan sonra 80 yaşına kadar her yıl daha büyük bir artış olacağını söyledi.

Araştırmacılar bu çalışmaya dayanarak, insan yaşamının çoğunda ve bir kariyerin zaman diliminde zihinsel hızdaki yaşa bağlı yavaşlamalara dair yaygın bir inanca rağmen, durumun böyle olma ihtimalinin düşük olduğunu söylediler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu