GÜNDEM

Beyin tümörleri mikro robot teknolojisiyle tedavi edilebilecek

Mikro robotların tümörün bulunduğu yere yönlendirilmesine yardımcı olacak mıknatıslar, insan vücudu için bir risk taşımayacak.

Kaliforniya’daki Bionaut Laboratuvarları sağlık hizmeti şirketi, beyin hastalıklarını tedavi etmek amacıyla insan kafatasının içine minyatür robotlar yerleştirmeyi hedefliyor. Şirket, sadece iki yıl içinde küçük enjekte edilebilir robotları kullanarak insanlarda ilk klinik denemelerini başlatmayı planlıyor.

Şirketi kurucu ortağı ve CEO’su Michael Shpigelmacher, mikro robot fikrinin çok uzun zamandan beri var olduğunu, hatta en ünlü örneklerden birinin de Isaac Asimov’un bir kitabı ve bilim insanlarından oluşan bir ekibin bir kan pıhtısını tedavi etmek için minyatür bir uzay gemisinden beyne girdiği ‘Fantastic Voyage’ adlı bir filmine bile konu olduğunu söyledi. Aynı zamanda Shpigelmacher, cep telefonlarının artık bir pirinç tanesinden daha küçük olan son derece güçlü bileşenler içermesi gibi, mikro robotların “eskiden 1950’lerde ve 60’larda bilim kurgu olan” teknolojisinin artık “bilim gerçeği” olduğunu belirtti. Bu nedenle, bu eski fikri alıp gerçeğe dönüştürmek istediklerini dile getirdi.

Almanya’nın prestijli Max Planck araştırma enstitüleriyle birlikte çalışan Bionaut Laboratuvarları, robotları hareket ettirmek için optik veya ultrasonik teknikler yerine manyetik enerjiyi kullanmayı düşünüyor çünkü bu enerji insan vücuduna zarar vermiyor. Hastanın kafatasının dışına yerleştirilen manyetik bobinler, mikro robotu aynı yoldan çıkarmadan önce beynin etkilenen kısmına uzaktan ve hassas bir şekilde yönlendirebilen bir bilgisayara bağlanıyor. Tüm aparat, MRI’dan farklı olarak kolayca taşınabiliyor ve 10 ila 100 kat daha az elektrik kullanıyor. Bilim insanları bu çalışmayla dünyanın ilk ‘canlı robotlarını’ yarattıklarını söylüyorlar.

Bir simülasyonda, robot sadece birkaç milimetre uzunluğunda ve küçük bir mermi gibi şekillendirilmiş metal bir silindir gibi insan beyninin yoğunluğunu taklit eden jel dolu bir kap boyunca önceden programlanmış bir yörüngeyi yavaşça takip ediyor. Mavi sıvıyla dolu bir torbaya yaklaştığında, robot bir roket gibi hızla hareket ediyor ve sivri ucuyla torbayı delerek sıvının dışarı akmasını sağlıyor.

Araştırmacılar iki yıl içinde klinik deneyler başladığında, beyindeki sıvı dolu kistleri delmek için robotu kullanmayı umuyorlar. Başarılı olursa, süreç çocukları etkileyen nadir bir beyin bozukluğu olan Dandy-Walker sendromunu tedavi etmek için kullanılabilir.

Bionaut Labs, robotlarını koyun ve domuz gibi büyük hayvanlar üzerinde test etti ve Shpigelmacher, verilerin bu teknoloji sayesinde güvenli olduğunu söyledi. Bu yöntem onaylanırsa, robotlar beyin bozuklukları için mevcut tedavilere göre önemli avantajlar sunabilir. Shpigelmacher, günümüzde çoğu beyin ameliyatı ve beyin müdahalesinin sınırlı olduğunu, mikro robot teknolojisi sayesinde bu sınırı aşarak mümkün olan en güvenli tedavi yöntemini sunmak istediklerini belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu