GÜNDEM

Ay’daki mağaralar astronotlar için sığınak olabilir

UCLA araştırmacıları, Ay’ın Mare Tranquillitatis bölgesindeki gölgeli alanların 63 derecelik rahat bir sıcaklıkta olduğunu keşfettiler.

UCLA’daki gezegen bilimcisi ekibi, NASA’nın Ay Keşif Yörünge aracından alınan termal görüntülemeyi kullanarak Ay’daki çukurlardan en az birinde sıcaklığın her zaman 63 derece olduğunu belirledi. Araştırmacılar, bu çukurun bir lav tüpünün veya mağarasının açılmasıyla oluşabileceğini ve astronotların yaşamak için ideal bir yer olacağını söyledi. Aynı zamanda sıcaklıklar, meteorlar ve radyasyonlara karşı da koruma sağlayacağını belirtti.

UCLA araştırma ekibi, Apollo 11’in ve Apollo 17’nin iniş alanına eşit mesafede bulunan Sükunet Denizi veya Mare Trenquillitatis bölgesindeki uçuruma odaklandı. Ekip, Mare Trenquillitatis bölgesindeki bu ilginç çukurlardan birinin 3D modelini oluşturdu. Çalışma sırasında kızılötesi görüntülerde, sıcaklıkların düştüğü geceleri Ay’daki çoğu noktadan daha sıcak olan tek bir piksel saptandı. NASA’nın LRO uzay aracı, 2009’dan beri Ay’ın ısı emisyonlarını sürekli olarak haritalayan Diviner Lunar Radiometer’ı içeren gösterge paneli ile ölçümler alarak Ay’ın yörüngesinde dolaşmaya devam ettiği için Diviner verileri tekrar kontrol edildikten ve çukurun hangi güneş ışığını aldığı değerlendirildikten sonra ekip, gün boyunca çukur tabanının sıcaklığını belirledi.

Ay’daki Trenquillitatis çukuru ve diğer mağaraların sıcaklıklarını nasıl koruduğu, kara cisim boşluğu olarak bilinen ve sıcaklığını korumak için kendi kendini düzenleyebilen bir fizik kavramına iniyor. Çukurun dibindeki sıcaklık ise Dünya’ya ve Güneş’ten Ay’a göre konumuna da bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

Buna bağlı olarak ekip, milyarlarca yıl önce, çok yoğun volkanik aktivitelerin ve lav akıntılarının, bugün Ay’da görülen koyu lekeleri yarattığını söyledi. NASA ise Ay çukurlarını lav tüpünün çatısının çöktüğü “çatı pencereleri” olarak tanımladı. Ancak fiziksel olarak Ay’a gitmeden ya da bu çukurlardan birine kaya tırmanışı yapmadan, araştırmacıların bu geniş mağaraların var olup olmadığını öğrenmesi zor olacak. Bu nedenle NASA önümüzdeki 4 yıl içinde insanları Ay’a geri döndürmeyi ve kalıcı bir üs kurmayı planlıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu