GÜNDEM

Ay’a seyahat için yeni uzay giysileri tasarlanacak

NASA özel sektörlerden Ay’da kullanılabilecek yeni uzay giysileri tasarlamasını talep etti.

Astronotlar, ilk uzay yolculukları esnasında resmi olarak EMU’lar olarak bilinen araç dışı aktivite (EVA) sırasında onları korumak için tasarlanmış, 14 katmanlı, iki parçalı, yarı sert giysiler kullanıyordu. Koleksiyonlarında giysiler, iletişim ekipmanlarından yetişkin bezlerine ve giysi içi içecek çantasına kadar her şeyi içeriyordu. 1983’teki o günden bu yana, uzay giysisi modasında çok az şey değişti.

Uzay ajansının yeni geliştirilmiş uzay giysileri geliştirme çalışmaları sınırlı bir başarı elde etti. NASA genel müfettişinden bu yıl yayınlanan bir rapora göre, 14 yılda kayda değer bir ilerleme kaydetmeden şimdiden 420 milyon dolar harcandığı açıklandı. Raporda, uçuşa hazır bir giysinin tamamlanması için çok uzun süre gerektiği belirtilerek NASA’nın giysileri hazırlamadan önce tasarım, test, kalifikasyon ve geliştirme çalışmaları için 1 milyar dolar daha harcayacağı da vurgulandı. Ayrıca, uzay giysilerindeki gecikmenin NASA’nın 2024’te Ay’a geri dönüş programı Artemis’i geciktirmesine sebep olabileceği de söyleniyor.

Eylül ayında, NASA’nın Johnson Uzay Merkezi, yeni kıyafetler için özel sektöre çağrıda bulundu. Bu yeni kıyafetler, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) uzay yürüyüşleri için ve gelecekteki Artemis misyonları sırasında Ay’ın yüzeyine kullanılacak.

NASA yönetici yardımcısı Pam Melroy yaptığı açıklamada, Ay ve ötesindeki düşük dünya yörüngesindeki girişimlerinin yenilikçi teknolojiler gerektirdiğini söyledi. Aynı zamanda ilk kadın astronot da dahil olmak üzere, Ay’daki bir sonraki astronotların, kendilerine her zamankinden daha iyi uyan ve daha fazla insan keşfine olanak tanıyan devrim niteliğindeki uzay giysilerinde güvende tutulacağını da belirtti.

Şimdilerde NASA, yeni Keşif Ekstraveiküler Hareketlilik Birimi (xEMU) ve Orion Mürettebat Hayatta Kalma Sistemi’ni inşa etmek için sektörden yardım istiyor. xEMU esas olarak Ay, Mars ve belki de asteroitler gibi diğer cisimlerdeki gezegensel uzay yürüyüşleri için olacak, ancak uçuş sırasındaki uzay yürüyüşleri için değiştirilmesi planlanıyor. Bu sayede astronotlara daha fazla hareket kabiliyeti kazandırmak için geliştirilmiş eklemler, yeni bir iletişim sistemi ve arkadan giriş kapağı yapılacak. Tasarım ayrıca her boyuttaki astronotlara daha iyi uyum sağlayacak çünkü geçmişte NASA, daha küçük kadın astronotlar için uzay giysisi bulmakta sorun yaşıyordu.

1 Aralık’ta teklifleri başlayan yeni kıyafetler için bir veya daha fazla sözleşmenin önümüzdeki baharda imzalanması bekleniyor. NASA, 2023 gibi erken bir tarihte yeni geliştirilen ekipmanlarıyla bir uzay yürüyüşü gösterisi planlıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu