GÜNDEM

Apple CarPlay özelliği ile gösterge panelinden yakıt alınabilecek

Yeni CarPlay özelliğini kullanmak için iPhone kullanıcılarının bir yakıt şirketinin uygulamasını telefonlarına indirmeleri ve ödeme bilgilerini girmeleri gerekecek.

Apple, CarPlay yazılımının en yeni sürümünün piyasaya sürüldüğü bu sonbaharda, araçların doğrudan gösterge tablosundan yakıt satın almaya başlamasına olanak tanıyacak. Kaliforniyalı teknoloji devinin tanıttığı bu yeni özellik sayesinde CarPlay kullanıcıları, yakıt doldurmak için bir uygulamaya dokunup arabadaki ekrandan yakıt satın alabilecek. Şirketin Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jack Barger, tüketicilerin bir istasyona gidip araç navigasyon ekranından yakıt satın alabilecekleri fikrinden heyecan duyduklarını belirtti.

Yeni CarPlay özelliğini kullanmak için iPhone kullanıcılarının bir yakıt şirketinin uygulamasını telefonlarına indirmeleri ve uygulamayı kurmak için ödeme bilgilerini girmeleri gerekecek. Uygulama kurulduktan sonra, kullanıcılar bir pompayı etkinleştirmek ve ödeme yapmak için navigasyon ekranlarına dokunabilecekler.

Akaryakıt uygulamaları, navigasyon ekranından dokunarak satın almayı mümkün kılmak için Apple’ın sürekli olarak uyguladığı en son uygulamalardır. Apple, CarPlay’i park etme, elektrikli araç şarj etme ve yemek sipariş etme uygulamaları için sunarken, ayrıca iş gezilerinde kilometre kaydı yapmak gibi sürüş görevi uygulamaları da ekliyor.

Apple şu anda CarPlay için otomobil üreticilerinden, geliştiricilerden veya kullanıcılardan ücret talep etmiyor ancak otomobillerin bilgisayarlara dönüşmesiyle birlikte ticari ilginin Apple’ı ön plana çıkardığı düşünülüyor. Yeni özellik, Apple önümüzdeki sonbaharda yazılım güncellemeleri yayınladığında, CarPlay ile zaten uyumlu olan yüzlerce araba modelini yakından ilgilendiriyor.

Bununla birlikte Apple’ın son hamlesi, otomobil üreticileriyle arasındaki gerilimi artıracağa benziyor. Araç üreticileri daha önce arabadan yakıt satın almayı popüler hale getirmeye çalıştılar ve başarısız oldular. Öyle ki General Motors 2017’de bu uygulamaya benzer bir sistem başlattı, ancak bu yılın başlarında durdurdu.

Ayrıca yakıt ve diğer satın alma uygulamalarının ötesinde Apple, hız ve yakıt göstergesi verilerine erişerek CarPlay’i otomobilin sürüş sistemlerine daha da genişletmenin yollarını arıyor. Ancak otomobil üreticilerinin, analistlerin muhtemelen halihazırda başlamış olduğuna inandıkları görüşmelerde kendi taleplerinde bulunmadan bu verileri Apple’a teslim etmeleri pek olası görünmüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu