GÜNDEM

Amazon’dan Visa kredi kartlarına blokaj!

E-ticaret devi Amazon, yüksek işlem ücretleri nedeniyle İngiltere’de Visa kredi kartlarını gelecek yıldan itibaren kabul etmeyeceğini duyurdu.

Visa’nın yüksek ödeme maliyeti sebebiyle Amazon, 19 Ocak 2022’den itibaren İngiltere’de Visa kredi kartlarını artık kabul etmeyeceğini açıkladı. Ancak Amazon müşterileri Visa’nın banka kartlarını, Mastercard ve Amex kredi kartlarını ve Eurocard’ı kullanmaya devam edebilecek.

Visa ise yaptığı açıklamada, Amazon’un tüketici seçimini kısıtlaması nedeniyle hayal kırıklığına uğradıklarını dile getirdi. Aynı zamanda, kart sahiplerinin tercih ettikleri Visa kredi kartlarını Amazon İngiltere’de getirilen kısıtlamalar olmadan Ocak 2022’de kullanabilmeleri için bir çözüm üzerinde çalışmaya devam ettiklerini de belirtti.

Bununla birlikte Amazon, varsayılan kart olarak ilk kez bir banka veya Visa olmayan kredi kartı ayarladıklarında, alışveriş yapanlara bir sonraki alışverişlerinde 20 pound (27$) indirim sağlayacağını söyledi.

İşlem ücretleri, Amazon ve Visa arasında giderek artan bir gerilim kaynağı haline geldi. Amazon ve Visa arasındaki anlaşmazlık, kredi kartı şirketinin İngiltere’deki hizmetleri için Amazon’dan aldığı ücretler nedeniyle yaşanıyor. Hem Visa hem de rakibi Mastercard, Brexit’in ardından İngiltere ve Avrupa Birliği’ndeki işletmeler arasındaki sınır ötesi işlemlerde değişim ücretini artırdı. Bu yılın başlarında Amazon, Avustralya ve Singapur’da Visa kredi kartlarını kullanan müşterilerinden yüzde 0,5 ek ücret almaya başladı.

Amazon, Visa’nın ücretlerinin aşırı olduğunu ve tüketiciler için düşük fiyatların önüne bir engel koyduğunu söylüyor. Visa ise ücretlerinin rekabetçi ve fiyatlar üzerinde minimum etkiye sahip olduğunu, ayrıca tercihleri kısıtlandığı takdirde müşterilerin zorlanacağını söylüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu