GÜNDEM

Amazon, ilk internet uydularını 2022′nin sonlarında fırlatacak

Amazon, kendi ilk prototip geniş bant uydularını 2022’nin 4. çeyreğinde başlatmayı planlıyor.

Amazon’un internet şirketi Kuiper Systems LLC, önümüzdeki yılın sonlarında iki prototip uyduyu piyasaya süreceğini ve düşük dünya yörüngesinde planlanan 10 milyar dolarlık Project Kuiper takımyıldızı için ilk dağıtımını yapacağını açıkladı.

KuiperSat-1 ve KuiperSat-2’nin 2022’nin dördüncü çeyreğinde ABL Space Systems Co. tarafından inşa edilen bir RS1 roketiyle havaya gönderilecek. Şirket kurucusu ve Başkanı Dan Piemont, Kaliforniya’nın El Segundo kentinde bulunan ABL’nin ilk RS1 test uçuşunu yıl sonundan önce planlandığını belirtti.

Geçtiğimiz aylarda Amazon, KuiperSat-1 ve KuiperSat-2 adlı ilk iki prototip uydusunun fırlatılması ve işletilmesi için Federal İletişim Komisyonu (FCC)’na talepte bulundu. Bununla birlikte, Federal İletişim Komisyonu, Kuiper’in 3.200’den fazla uyduyu numaralandıracak takımyıldız planlarını onayladı. KuiperSat-1 ve KuiperSat-2 olarak adlandırılan uyduların roket üreticisi ABL Space ile RS1 aracında fırlatılacağı belirtildi.

Amazon, tüketicilere uzay tabanlı geniş bant internet sunmayı hedefliyor. Öyle ki Elon Musk’ın SpaceX’i, Inmarsat Group Holdings Ltd. ve OneWeb Ltd. tarafından geliştirilen benzer sistemlerden çok sayıda rekabetçisi bulunuyor. Bu nedenle Amazon, giderek daha rekabetçi hale gelen yüksek hızlı uydu internet alanında iş birliği yapmak için Verizon ile bir ortaklık duyurmuştu.

Project Kuiper ekibi, şu anda 750′den fazla çalışanı olan ve gelecek yıl içinde yüzlerce kişinin işe alınması beklenen Amazon’da istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Amazon, uyduları test etmek ve üretmek için Washington, Redmond’da 219.000 metrekarelik bir tesis kurdu ve 20.000 metrekarelik bir tesis daha eklemeyi planlıyor.

KuiperSat-1 ve KuiperSat-2′nin bundan bir yıl sonra piyasaya sürülmesi ve test edilmesi, Amazon’un sisteminin geliştirilmesinde bir sonraki önemli kilometre taşlarından birini temsil ediyor. Uydu çiftinin, Amazon’un iletişim ve ağ altyapısını test etmesi ve şirketin Teksas, Güney Amerika ve Asya-Pasifik’teki yer istasyonlarına bağlanması amaçlanıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu