GÜNDEM

Amazon, COVID-19 vakalarını bildirmediği için para cezası ödeyecek

Dönüm noktası niteliğindeki bu karar, şirket çalışanlarının ve yerel sağlık kurumlarının yeterince bilgilendirilmediği gerekçesiyle alındı.

Çalışanlarını ve sağlık yetkililerini yeni COVID-19 vakaları hakkında yeterli şekilde bilgilendirmediğini gerekçesiyle 500 bin dolar para cezası ödemeyi kabul eden Amazon, Kaliforniya yetkilileri tarafından da takip edilecek. Kaliforniya’da yaklaşık 150.000 kişiyi istihdam eden Amazon’un, Seattle merkezli çalışanları için yeni koronavirüs vakalarını bir gün içinde bildirmesi gerekecek. Amazon ayrıca yerel sağlık kurumlarıyla da yeni virüs vakalarını 48 saat içinde paylaşacak. Bununla birlikte, Kaliforniya Başsavcısı Rob Bonta, söz konusu kararın ABD’de türünün ilk örneği olduğunu ve geçen yıl yürürlüğe giren bir eyalet “bilgi edinme hakkı” yasasına uygun olduğunu söyledi.

Pandemi sürecinde kaç Amazon çalışanının iş yerinde virüse maruz kaldığı bilinmiyor. Ekim 2020’de şirket, ön saflardaki ABD çalışanlarının yaklaşık 20 bininde testlerin pozitif çıktığını veya enfekte olduklarının varsayıldığını açıkladı. Yalnızca Kaliforniya’da geçerli olan bu karar ise şirketin virüs bildirimlerinin başsavcılık tarafından bir yıl boyunca izlenmesine izin vermesini ve eyaletin tüketiciyi koruma yasaları gereği yarım milyon dolarlık anlaşmayı ödemesini zorunlu kılıyor.

Kaliforniya’nın “bilgi edinme hakkı” yasası, iş verenlerin iş yerlerindeki koronavirüs vakalarını çalışanlara bildirmesini, pandemi ile ilgili korumalar, faydalar, dezenfeksiyon ve güvenlik planları hakkında bilgi vermesini ve vakaları yerel sağlık kurumlarıyla paylaşmasını gerektiriyor. Bu yasa ayrıca, Amazon ve benzeri şirketlerin sağlık ve güvenlik yasalarını izlemeleri için çalışanları disipline etmelerini yasaklarken, çalışanların da aksi durumda çalıştığı kuruma karşı dava açmasını mümkün kılıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu