GÜNDEM

Akıllı silahlar ABD’de satışa çıkıyor

Yalnızca doğrulanmış kullanıcılar tarafından ateşlenebilen kişiselleştirilmiş akıllı silahlar, yeni bir düzenlemeyle ABD’li tüketicilere sunulacak.

Akıllı silahlar, bir kullanıcının kimliğini doğrulamak için teknolojiyi kullanarak ve başka birinin ateşlemeye çalışması durumunda silahı devre dışı bırakarak olası görünmez kazaları engeller. Akıllı silahlar ayrıca intiharları azaltabilir, kayıp veya çalıntı silahları işe yaramaz hale getirebilir ve silahlarının herhangi biri tarafından alınmasından endişe duyan polis memurları için de güvenlik sağlayabilir.

İlk akıllı silah prototiplerinin çoğu, yalnızca tabancadaki bir çip, kullanıcı tarafından bir yüzük veya bilezikte giyilen başka bir çip ile iletişim kurduğunda tabancanın ateşlenmesini sağlayan parmak iziyle kilit açma veya radyo frekansı tanımlama teknolojisini kullandı. Silah şirketi LodeStar Works de hem bir parmak izi okuyucuyu hem de bir telefon uygulaması tarafından etkinleştirilen yakın alan iletişim çipini ve ayrıca bir PIN pedi entegre etti. Silah, böylelikle birden fazla kullanıcı için yetkilendirilebilecek. Aynı zamanda parmak izi okuyucu, tabancanın kilidini mikrosaniyeler içinde açabilir ancak ıslakken veya diğer olumsuz koşullarda çalışmadığı durumlarda, PIN pad yedek olarak görev yapar.

Colorado merkezli Biofire de parmak izi okuyuculu bir akıllı silah geliştiriyor. Ayrıca ateşli silahlar endüstrisi ticaret birliği olan Ulusal Atıcılık Sporları Vakfı (NSSF), hükümet satışlarını zorunlu tutmadığı sürece akıllı silahlara karşı çıkmadığını belirtti.

2014 yılında Alman Armatix şirketi de 22 kalibrelik akıllı bir tabancayı piyasaya sürmüştü, ancak bilgisayar korsanları silahın radyo sinyallerini uzaktan engellemenin ve mıknatıslar kullanarak silahı kilitlenmesi gerektiğinde ateşlemenin bir yolunu keşfettikten sonra silahlar satıştan çekildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu