GÜNDEM

ABD’deki otomobillerin yarısı 2030’a kadar elektrikli olacak

ABD Başkanı Joe Biden, 2030’da satılan tüm yeni araçların yarısının elektrikli olmasını hedeflediklerini açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden, elektrikli araçların 2030 yılına kadar satışların yarısını oluşturacağına dair ABD’li otomobil üreticilerinden taahhüt aldığını duyurdu. Başkan, ABD’deki araçların yakıtta daha verimli olması ve önümüzdeki on yılda elektrikli araçlara geçişe başlamak için de geniş kapsamlı ve çok yönlü planını açıkladı. Bu atılım, yönetimin iklim değişikliği ve ülkenin en büyük sera gazı emisyonu kaynağıyla mücadele etmek için şimdiye kadarki en önemli adımlarından birine işaret ediyor.

Otomobil üreticileri, sektör çalışanları ve çevre gruplarıyla aylarca süren görüşmelerin ardından oluşturulan yeni hedefler ve yetki paketi, Amerikalıların kullandığı araç türlerini dönüştürmeyi ve ülkenin fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltmayı amaçlıyor. Bu hedefle Başkan, on yılın sonuna kadar yeni binek otomobillerinin yarısının pil ve yakıt hücreleriyle çalışan elektrikli araçlar veya plug-in hibritlerden oluşmasını öngören bir kararı imzaladı. Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve Ulaştırma Departmanı da yakın vadede, 2026 model yılına kadar otomobiller, SUV’ler ve kamyonetler için sera gazı emisyonları ve yakıt verimliliği konusunda yeni gereksinimler belirledi. EPA, yeni binek otomobillerin ve kamyonların 2026 yılına kadar galon başına ortalama 52 mil yol almasını hedefliyor. Bu rakam, EPA’nın şimdiye kadarki en katı standartı olacak.

Ülkenin ulaşım sektöründe kullanılan yakıtın yüzde 90’ından fazlası petrolden elde ediliyor ve bu da küresel ısınmada en büyük itici güç olarak görülüyor. EPA verilerine göre, ulaşım endüstrisi ABD sera gazı emisyonlarının en büyük payını oluşturuyor. Biden ekibi bu nedenle, on yılın ikinci yarısında yapılan küçük sedanlardan devasa yarı römorklara kadar her şey için daha uzun vadeli kirlilik standartlarını belirlemeye de başlıyor. Bu sayede, ulaşım sektöründen kaynaklanan emisyonların azaltılması amaçlanıyor. Hükümet verileri, şu anda ABD’de halka açık yaklaşık 41 bin şarj istasyonu olduğunu tahmin ediyor. Başkan Biden’ın ilk hedefi ise bu sayıyı 500 bin istasyona çıkarmak.

Başkan’ın bu yeni eylemleriyle, otomobil sektöründe inovasyonun ve üretimin hızlanarak sektörün yerel tedarik zincirini güçlendirmesi de amaçlanıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu