GÜNDEM

ABD Savunma İstihbarat Teşkilatı’nın gizli belgeleri ortaya çıktı

Teşkilatı’n finanse ettiği programın UFO ile ilgili araştırmalara harcadığı milyonlarca dolar haberi kamuoyunda büyük ilgi gördü.

Amerika Birleşik Devletleri’nin 2017 yılında feshedilen Gelişmiş Havacılık Tehdit Tanımlama Programı’nın (AATIP), gizli belgelerden oluşan bir dizi raporu ortaya çıktı. New York merkezli Vice News’in ele geçirdiği belgelere göre, ABD Savunma İstihbarat Teşkilatı’nın finanse ettiği programın 2007’den 2012 yılına kadar süren yaklaşık 1.600 sayfa teklif, sözleşme, toplantı notu ve raporu bulunuyor.

Program, AATIP tarafından UFO’lar hakkındaki çalışmalarının yanı sıra içinden geçilebilir solucan delikleri, yıldız geçitleri, yerçekimi önleyici cihazlar ve görünmezlik pelerini gibi deneysel teknolojilerin araştırıldığını da ortaya koyuyor. Raporların çoğunda, önerilen projelerin bilimsel gelişmeleri takip edilip bazı spekülatif teknolojilerin pratik olmadığı da yazıyor. Örneğin, görünmezlik raporundaki belgede, kusurlu gizleme cihazlarının, ışık hızının sonsuzluğa yaklaştığı malzemeler gerektirdiğinden imkansız olduğu belirtiliyor.

Belgelerdeki en dikkat çekici iddialardan biri de bilim insanlarının Ay’a nükleer füze atma planları olarak göze çarpıyor. AATIP yetkililerinin, nükleer patlayıcıların uzaya gönderilmesi gibi denenmemiş tekliflerin uygulanabilirliğini test etme ve Ay’da bir patlamayla tüneller açarak Ay çekirdeğindeki çelikten 100.000 kat daha hafif olduğu varsayılan, ancak yine de çeliğin gücüne sahip olan ultra hafif materyalleri bulma planı yaptığı iddia ediliyor. Araştırmacılar, Ay’ın merkezinde bulunan “negatif maddenin” çelik kadar güçlü ancak 100.000 kat daha hafif bir malzeme oluşturduğunu ve uzay aracı yapımında kullanılabileceğini düşünüyor.

Belgelerin nihayetinde bu teknolojilere uzun vadeli yatırımlara yol açıp açmadığı henüz belli olmasa da AAIP’in araştırmasının gündeminin Bigelow Aerospace Advanced Space Studies (BAASS) adlı özel bir şirketle yapılan sözleşmeye dayandığı bildiriliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu